Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri İsrail ile anlaştı

İsrail, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki anlaşmanın imzaları Washington'da atıldı. İmza töreni sırasında ABD Başkanı Donald Trump'ın hem tavrı hem de anlaşma sonrasındaki açıklamaları dünya kamuoyunda geniş yankı buldu. Trump, daha önce hava sahasını İsrail'e açtığı duyurulan ve bu nedenle eleştirilerin odağında olan Suudi Arabistan'ın sırada olduğunun altını çizdi.

Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) diplomatik ilişkileri başlatmak üzere İsrail ile vardıkları anlaşmada imzalar Washington'da atıldı. Törene Trump'ın yanı sıra, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan ve Bahreyn Dışişleri Bakanı Abdullatif bin Raşid ez-Zeyani katıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, 13 Ağustos'ta İsrail ile BAE'nin, 11 Eylül'de ise İsrail ile Bahreyn'in "ilişkilerini tamamen normalleştirmek" için anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu.

1979’da Mısır’ın, 1994’te de Ürdün’ün ardından İsrail ile normalleşme anlaşmasına varan üçüncü Arap ülkesi BAE, dördüncü Arap ülkesi ise Bahreyn oldu.

Beyaz Saray'da düzenlenen törende konuşan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, "Tarihin seyrini değiştirmek üzere buradayız" diyerek, "On yıllar süren bölünme ve çatışmalar sonrasında yeni bir Orta Doğu'nun şafağındayız" ifadesini kullandı.

Konuşmasında "beş ya da altı Arap ülkesinin daha" İsrail ile ilişkileri normalleştirme yolunda yakında adım atacağını, bu ülkelerle görüşmelerin sürdüğünü belirten Trump, ülke ismi ise vermedi. ABD Başkanı, imza töreni öncesinde BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed el Nahyan ile ikili görüşmesi sonrasında, "Suudi Arabistan ile de harika görüşmelerimiz var. Onların da açık görüşlü olduğunu düşünüyorum" demişti.

SOKAKLAR KARIŞTI!

Arap dünyasında kara bir gün olarak adlandırılan ve Müslüman ülkelerin kınadığı BAE, Bahreyn ve İsrail anlaşmasına karşı tepkiler sürüyor.

Bahreyn'de çok sayıda kişi, baskılara rağmen, İsrail'le imzalanan normalleşme anlaşmasını protesto etti. Ülkedeki en büyük muhalif yapılanma olan Vifak Ulusal Derneği, Twitter hesabında, normalleşme anlaşmasına tepki olarak gece gösteri düzenleyen Bahreynlilere ait fotoğraflar paylaştı. Fotoğraflarda, onlarca kişinin, İsrail'le normalleşme anlaşması imzalanmasını kınayan dövizler taşıdığı görüldü. 

Bu arada imza törenine Filistin sokaklarındaki protesto gösterileri eşlik etti. Filistinli liderler daha önce, işgal altındaki topraklarda ve ABD, İsrail, Bahreyn ve BAE büyükelçilikleri önünde gösteriler düzenlenmesi çağrısı yapmıştı.

Trump ise imza törenindeki konuşmasında, ABD arabuluculuğunda oluşturulan barış anlaşmalarına Filistinlilerin de imza atacağına inandığını söyledi.

İSRAİL'DEN FİLİSTİN'E SALDIRI!

Anlaşmanın imzalanmasından kısa süre sonra İsrail, Gazze Şeridi'ne yönelik hava saldırıları düzenledi. Filistin güvenlik kaynakları, İsrail uçaklarının çarşamba sabahı bölgedeki bazı noktaları bombaladığını açıkladı.

Yardım kuruluşları Filistin topraklarından düzenlenen füze saldırıları nedeniyle İsrail'de en az iki kişinin yaralandığı bilgisini veriyor. İsrail'in Filistin'e misilleme amacıyla düzenlediği hava saldırısında ise ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda bir açıklama yapılmadı.