İspanya Başbakanı Pedro Sanchez yeni yardım paketini açıkladı

İspanya’da Sol koalisyon hükümetinin hazırladığı paket kapsamında, son dönemde ciddi şekilde artan gıda fiyatlarında KDV indirimine gidileceği belirtildi.

İspanya’da Sol koalisyon hükümeti, Ukrayna’daki savaşın etkilerinin azaltmak için farklı tedbirler içeren toplamda 10 milyar euroluk üçüncü ekonomik destek paketini açıkladı.

Düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Başbakan Sanchez, enflasyonla mücadele kapsamında ekmek, ekmeklik un, süt, peynir, yumurta gibi temel gıda ürünlerindeki vergilerin kaldırılacağını söyledi.

Sanchez, zeytinyağı ve makarna üzerindeki verginin yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürüleceğini, geliri 27 bin euronun altındaki 4,2 milyonluk işçi sınıfından haneye de 200 euroluk doğrudan yardım çeki verileceğini belirtti.

Sputnik’in aktardığına göre, Madrid hükümetinin hazırladığı son paket, elektrik ve gaz fiyatlarındaki vergi indirimlerinin altı ay daha uzatılmasını, sıkıntıdaki haneler için elektrik kesintilerinin askıya alınmasını ve kira artışlarının yüzde 2 ile sınırlandırılmasını öngörüyor.

Hükümetin artan maliyetlerle başa çıkabilmeleri için çiftçilere de yeni sübvansiyonlar sunacağı buna karşılık çiftçilerden fiyatlarını düşürme taahhüdü isteyeceği ifade edildi.

Öte yandan, gazı yoğun olarak kullanan imalat sanayini desteklemek için de 950 milyon euroluk bir kaynak ayrılacağı kaydedildi.

İspanya Başbakanı, hükümet olarak KDV indirimlerinin ve çiftçilere yapılan yardımların hızlı şekilde gıda fiyatlarına yansımasını sağlayacaklarını söyledi.

Ülkede enflasyonun, Euro Bölgesi ortalamasının (yüzde 10) altında olduğunu vurgulayan Sanchez, kasım ayında yüzde 6,8 gerçekleştiğini ifade etti.

Sanchez, İspanya ekonomisinin 2022’de yüzde 5’ten fazla büyüme kaydedeceğini dile getirdi.