İspanya’da sağlık çalışanlarının protestoları devam ediyor

İspanya’nın başkenti Madrid’de yaklaşık 2 aydır grevde olan doktorlar, diğer sağlık sektörü çalışanlarının da desteğiyle geniş katılımlı protesto gösterisi gerçekleştirdi.

İspanya’nın başkenti Madrid’de binlerce doktor ve hemşire, Sağlık Bakanlığı binası önünde toplandı ve kent merkezine yürüdü.

Gösteride, “Kamu sağlık hizmetlerinde kesintilere hayır” sloganları atılırken, Madrid özerk yönetiminde iktidarda olan sağ görüşlü Halk Partisinin sağlık planlarına tepki gösterildi.

Sputnik’in aktardığına göre, doktorların bağlı olduğu sendikalardan yapılan açıklamada, “hastanelerin yüzde 100 devlet desteğiyle kaliteli ve evrensel hizmet vermesi için sağlık sektörüne yatırımların artırılması” talep edildi.

Göstericilerden Concha Jimenez, yaptığı açıklamada, “Özellikle bu dönemde kamu sağlık hizmetlerinin savunulmasına ihtiyaç var çünkü İspanya, sağlık hizmetinde Avrupa’da önde gelen ülkelerden biri ve bunu kaybediyor. Büyük çabalarla oluşturulan bu sistemi ölüme terk etmemek, savunmak gerekiyor” dedi.

Başkent Madrid’deki doktor grevlerinin benzer gerekçelerle Katolonya, Valensiya, Extremadura, Endülüs, Navarra ve Aragon gibi ülkenin diğer bölgelerine de yayılacağı açıklandı.

İspanya’daki özerk yönetimlerin çoğunda doktor sendikaları, farklı tarihlerde greve gideceğini duyurdu.