İspanya, orman yangınları ile mücadele için koyun ve keçi topladı

İspanya, geçtiğimiz yıl tüm dünyada görülen ve ülke genelinde de etkili olan orman yangınları ile mücadele etmek için koyun ve keçi topladı. Büyük kentlerde de otlatılan hayvanların yangınları önlemede etkili olması bekleniyor.

İspanya'da Barselona belediyesi, orman yangınlarının yayılmasında etkili olan çalıları temizlemek amacıyla 290 koyun ve keçi topladı. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Collserola Ulusal Parkı'nda otlatılan hayvanların bitki örtüsünü doğal yollarla temizlemesi ile birlikte kentin 1,6 milyon sakininin de kırsal yaşama alıştırılmasında da rol oynaması bekleniyor. 

New York'taki Central Park'tan 22 kat, Paris'teki Bois de Boulogne'dan ise sekiz kat daha büyük olan 8 bin 200 hektarlık (20 bin 262 dönümlük) Collserola Ulusal Parkı'nın temizlenmesi ülke için büyük önem taşıyor. 

Haziran ayında son verilecek olan projenin çobanı Daniel Sanchez, gelecek yıl da aynı yöntemin izlenmesinin olumlu sonuçları olacağının altını çizerek, "Çalıları yiyorlar ve bu olabilecek en iyi şey" ifadelerini kullanarak, "En büyük zorluk, insanları kırsal yaşam hakkında yeniden eğitmek" dedi.

Projeden sorumlu biyolog ve hayvancılık uzmanı Ferran Paune, bölgenin "Çok yüksek bir orman yangını riski" oluşturduğunu vurgulayarak, "Akdeniz bölgesindeyiz. Üstelik aşırı kalabalık, birçok kentsel alan ve ormanlık alanda yaşayan insanlar var. Bu doğal park sadece sekiz saat içinde tamamen yanabilir, bu da çok ciddi bir soruna neden olabilir - insanların tahliye edilmesi veya yaralanması gerekiyor" dedi.

Paune, koyunların ve keçilerin şehir parkına "mükemmel" uyum sağladığını belirtti.