Temsilciler Meclisi’nden yeterli oyu aldı: Pedro Sanchez yeniden İspanya Başbakanı

Katalan ayrılıkçılara yönelik anlaşmalar nedeniyle tepki toplayan Pedro Sanchez, bir dönem daha başbakanlık görevine devam edecek.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada bir dönem daha görevini sürdürebilmek için yeterli oyu aldı.

Sanchez'in yeni hükümeti kurma teklifi 350 sandalyeli mecliste, 179 oy aldı. Muhafazakar Halk Partisi, aşırı sağcı Vox ve Navarre Halk Birliği'nin milletvekillerinden "Hayır" oyları çıktı.

Başbakan Sanchez'in lideri olduğu İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSEO), solcu koalisyon Sumar, bağımsızlık yanlısı Katalan partiler Junts ve ERC, Bask partileri PNV ve EH Bildu, Galiçya'nın BNG'si ve Kanarya Koalisyonu, ilk kez 2018'de göreve gelen Sanchez'e oy birliği sağladı.

AF TASARISI TEPKİ TOPLAMIŞTI

İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE), İspanya genelinde protestolara yol açan Katalan ayrılıkçılara yönelik tartışmalı bir af tasarısı da dahil olmak üzere, desteklerini kazanmak için bir dizi bölgesel partiyle ayrı anlaşmalar yapılmıştı. Sanchez'in hükümeti kurmak için Katalan ayrılıkçılar ve bir dizi bölgesel parti ile anlaşma yapması ses getirmişti.

Katalan siyasi liderlere af getirilmesine ilişkin bir yasa tasarısı üzerine yapılan anlaşma tartışmaya yol açmıştı. Hukukun üstünlüğü ilkesine karşı olduğu eleştirilerinin odağındaki anlaşma önümüzdeki hafta Avrupa Parlamentosu'nda konu edilecek.

Sanchez, "siyasi kumar" olarak nitelendirilen bir kararla 23 Temmuz'da seçmenleri erken seçim için sandığa taşıma kararı almıştı. 

Seçimlerden en yüksek oy alması beklenen muhafazakar Halkın Partisi (PP) beklendiği gibi seçimi kazanmış, ancak kendisine destek vermesi beklenen aşırı sağcı Vox Partisi'nin oy kaybına uğraması ve diğer partilerin desteklemeyi reddetmesi üzerine çoğunluk hükümeti kurmaya yeltenememişti.