İspanya'dan Türk SİHA'larına övgü: Dünyayı fethediyor

Türkiye'nin geliştirdiği İnsansız Hava Araçları'nın (İHA) üstün başarısı dünyada konuşulmaya devam ediyor. Son olarak İspanya'da yayın yapan El Periodico gazetesi, Bayraktar TB2 SİHA'larından övgüyle bahsetti. Gazetede "Türk insansız hava araçları dünyayı fethediyor" ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin İHA ve SİHA teknolojisi dünya basınının gündeminde. İspanya’da yayın yapan El Periodico gazetesi, Türk SİHA’ların başarısına geniş yer verdiği bir makale yayımaldı.

Gazetede yer alan makalede, Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda, SİHA’ların üstün başarı gösterdiği ifade edilerek, SİHA’lar için, "Türk insansız hava araçları dünyayı fethediyor. Türk SİHA'ları, savaşın doğasını değiştirdi. Türk ordusunun tacındaki pırlanta" ifadelerine yer verildi. 

Ayrıca gazete Türk İHA'larının Azerbaycan-Ermenistan arasında Dağlık Karabağ’da çıkan savaşta, Azerbaycan’a zaferi getirdiğini yazdı.

İspanya’daki Navarra Üniversitesi profesörü Michael Tanchum, "Türkiye’nin SİHA’ları etkin kullanımı, savaşın doğasını değiştirdi. Ancak bu durum sadece SİHA’larla alakalı değil. SİHA’lar çok etkili çünkü birçok ülkenin maliyetini karşılayamayacağı sofistike elektronik sistemlerle dolu. Ayrıca birçok ülkenin bu sistemleri kullanabilecek kadar eğitimli personelleri yok" dedi.