İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’den Anayasa Mahkemesi’nin kararına tepki!

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, henüz parlamento sürecindeki bir yasa tasarısını bloke eden ve devletin yasama, yürütme, yargı organlarının çalışmasında krize yol açan Anayasa Mahkemesi’nin kararına tepki gösterdi.

İspanya Başbakanı Sanchez, basına yaptığı açıklamada, “Gerek ülkemizde gerekse Avrupa’da geçmişte emsali görülmemiş Anayasa Mahkemesi’nin kararı ciddi bir olaydır” ifadelerini kullandı.

Sanchez, Anayasa Mahkemesi’nin kararının arkasında, “bu kurum ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun görev süreleri dolmuş üyelerinin yenilenmesini 4 yıldır engelleyen, ana muhalefetteki sağ görüşlü Halk Partisi (PP) olduğunu” söyledi.

İspanya Başbakanı, “yürütme, yargı ve Anayasa Mahkemesi üzerindeki haksız” ablukaya son vermek için gerekli önlemleri alacaklarını belirtti.

Sanchez, vatandaşlara “sakin olun” çağrısında bulunurken, “Avrupa’nın en büyük demokrasilerinden biri olan İspanya’nın bu zor duruma aşacak mekanizmalara sahip olduğunu” vurguladı.

İspanya’da Anayasa Mahkemesi, dün akşam 5’e karşı 6 oyla aldığı kararla, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçiminde değişiklik öngören ve geçen hafta mecliste kabul edildikten sonra 22 Aralık’ta senatoda oylanması planlanan yasa tasarısını askıya aldı.

Anayasa Mahkemesi, söz konusu kararıyla ülke demokrasi tarihinde ilk kez bir yasa tasarısını parlamentoda oylanmadan bloke etmiş oldu.