İslam İşbirliği Teşkilatı Hindistan’ı kınadı

İslam İşbirliği Teşkilatı, Hindistan’da Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içerikli ifadeler kullanılması hakkında kınama mesajı yayınladı.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından yapılan yazılı açıklamada, BJP Sözcüsü Nupur Sharma ve Yeni Delhi Medya Başkanı Naveen Kumar Jindal’ın hakaret içeren ifadeleri sert bir şekilde kınandı.

Açıklamada, “Bu yapılanlar, Hindistan’da İslam’a karşı nefretin ve aşağılamanın artış göstermesinin yanı sıra Müslümanlara yönelik sistematik ayrım ve basının bir sonucudur” denildi.

Söz konusu açıklamada, “Hindistan’ın bazı bölgelerindeki eğitim kurumlarında başörtüsü takılmasının yasaklandığı ve Müslümanlara ait binaların yıkıldığı” dile getirilirken, bu uygulamaların şiddeti körüklediği kaydedildi.

İİT tarafından yapılan açıklamada, “Hindistan makamlarını, bu olaya ve Hazreti Peygamber’e yönelik her türlü hakarete kararlı bir biçimde karşı koymaya, Müslümanlara karşı nefret ve şiddet suçlarını işleyenlerin yanı sıra bunları azmettirenleri adalete teslim etmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Hindistan’da, İslam dinine ve Hazreti Muhammed’e yönelik hakaret içeren ifadeler kullandığı gerekçesiyle BJP Sözcüsü Nupur Sharma’nın görevine son verildiği açıklanmıştı. Yeni Delhi Medya Başkanı Naveen Kumar Jindal’ın ise partiden ihraç edildiği belirtilmişti.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Sharma, “Kimsenin duygularını incitmek istemedim. Eğer sözlerimle insanları kırdıysam sözlerimi geri alırım” dedi.