İskoçya’da yeni bir bağımsızlık referandumu yapılabilir mi?

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, İskoçya’nın İngiltere’den bağımsızlığını kazanması için ikinci bir bağımsızlık referandumu kampanyası başlattıklarını açıkladı.

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı, başkent Edinburgh’da ikinci bağımsızlık referandumuna ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Sturgeon, hükümetin bağımsızlık savunmasını içeren “Daha Zengin, Daha Mutlu, Daha Adil: Neden İskoçya Değil?” başlıklı belgeyi yayınladı.

Sturgeon, İskoçya’nın büyük avantajları ve muazzam potansiyeli olduğunu söyledi. İskoçya Başbakanı, bağımsızlık davasının, İskoçya’nın zorluklarla başa çıkmak ve potansiyelini gerçekleştirmek için kendisini nasıl donattığıyla ilgili olduğunu belirtti.

Sturgeon, İskoç halkının, artan yaşam maliyeti ve eşitsizliğin yanı sıra Brexit’in birçok etkisinden muzdarip olduğuna dikkat çekti.

Sturgeon, “Brexit, ticarete, yaşam standartlarına ve kamu hizmetlerine büyük zarar vererek, bizi Avrupa Birliği’nden (AB) ve Tek Pazardan kendi isteğimiz dışında söküp attı” dedi.

İskoçya’nın bugün “bağımsızlığa daha da hazır” olduğuna dikkat çeken Başbakan, “Bizi AB dışında daha iyi olmayan hatta daha da kötüleşme olasılığı olan nispeten zayıf ekonomik ve sosyal sonuçlara götüren bir İngiliz ekonomi modeline bağlı mı kalacağız, yoksa bunun yerine gözlerimizi umut ve iyimserlikle kaldırıp ilham mı alacağız” ifadelerini kullandı.

Sturgeon, ikinci bir bağımsızlık referandumunun yasal şekilde yapılması gerekliliğine dikkat çekerken, İngiliz hükümetinin izni olmadan bunun nasıl yapılabileceğine ilişkin stratejisini çok yakında parlamentoya sunacağını ifade etti.