İskoçya’da seçimleri ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi (SNP) kazandı

İkinci bir referandum sözü veren ve bağımsızlık yanlısı olan İskoç Ulusal Partisi (SNP), İskoçya’daki parlamento seçimlerini kazandı.

İskoçya’daki seçimlerde resmi sonuçlar açıklanmazken, BBC; İskoç Ulusal Partisi’nin en az 63, birlik yanlısı İskoç Muhafazakarların 31, İsçi Partisinin 22, Yeşillerin 9 ve Liberal Demokratların 4 milletvekili çıkartmasının beklendiğini belirtti.

Ulusal İskoç Partisi (SNP), 129 üyenin bulunduğu parlamentoda çoğunluğu elde edebilmek için gerekli olan 65 sandalyeye ulaşamadı. Ancak bir diğer bağımsızlık yanlısı parti olan Yeşiller ile ittifak kurması halinde yeni bir referandum kararı alabilecek.

Ulusal İskoç Partisi (SNP) lideri ve aynı zamanda İskoçya Başbakanı Nicola Sturgeon, bir açıklama yaparak, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a ikinci bir bağımsızlık referandumunu engellememesi yönünde uyarıda bulundu.

“İskoçya’nın geleceğine yalnızca İskoç halkı karar verecek” şeklinde konuşan Sturgeon, İngiltere tarafından yapılacak herhangi bir hareketin, İskoç halkının demokratik istekleriyle kavga anlamına geleceğini söyledi.

Yapılacak olan referandumun zamanlamasını Johnson ya da İngiliz siyasetçilerinin belirleyemeyeceğini söyleyen Sturgeon, kararların İskoç parlamentosu tarafından alınması gerektiğini belirtti.

Partisinin bugüne kadar yapılan seçimlerde en yüksek oyu aldığını vurgulayan Sturgeon, bunun olağanüstü ve tarihi bir başarı olduğunun altını çizdi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise Daily Telegraph gazetesine bir makale kaleme alarak, İskoçya’da yeni bir referandumun “sorumsuzca ve pervasızca” olacağını dile getirdi.

İskoçya’da 2014 yılında yapılan referandumda, İskoç halkının yüzde 55’i bağımsızlık aleyhinde oy kullanmıştı. Ancak İskoç Ulusal Partisi, Brexit sürecinden sonra bu durumun değiştiğini ve yeni bir referandumun yapılması gerektiğini dile getiriyor.

Yeni bir referandum düzenlemek için İngiliz parlamentosundan izin alması gereken İskoçlar, Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin mecliste çoğunluk olması sebebiyle bağımsızlık için farklı yollar arıyor.