Türkiye dahil 81 ülke IŞİD'e karşı toplanıyor

Türkiye ve ABD'nin de aralarında bulunduğu 81 ülke IŞİD ile mücadele kapsamında İtalya'da bir araya geliyor. Toplantı kapsamında IŞİD karşıtı koalisyonun genişletilmesi amaçlanıyor.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu Bakanlar Toplantısı, yarın İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantıda Türkiye'yi temsil edecek.

Amerika Birleşik devletleri (ABD) başta olmak üzere koalisyon üyesi 81 ülkenin katılması beklenen toplantıda, IŞİD'in mutlak yenilgiye uğratılmasında koalisyonun uyumu, Suriye ve Irak'taki kurtarılmış bölgeleri istikrara kavuşturma taahhüdünün teyit edilmesi ve çalışma gruplarında iş birliğinin pekiştirilmesi hedefleniyor. 

TOPLANTIDA NELER KONUŞULACAK?

Söz konusu toplantı ile IŞİD karşıtı koalisyonun genişletilmesi amaçlanıyor. Uzmanlar, ‘terör örgütü olan grubun ilerleyişinin engellenmesi için' planlama yapılmasının hayati önem taşıdığına vurgu yapıyor. Ayrıca, IŞİD'in iletişim ağlarının kesilmesinin teröristlerin bastırılması açısından oldukça önemli olduğunun altı çiziliyor. 

81 ülkenin katılımıyla gerçekleşmesi planlanan toplantının, ABD'nin Ortadoğu ve Afganistan'daki "sonu gelmeyen savaşlardan" çekilmeye çalıştığı bir döneme denk gelmesi dikkat çekiyor.

Ayrıca IŞİD son dönemde Mozambik, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve özellikle Mali, Çad, Burkina Faso gibi Sahel'in batısındaki ülkelerde de oldukça güç kazandı. 

 IŞİD Mİ, DEAŞ MI, DAEŞ Mİ YOKSA DAİŞ Mİ?

Tüm dünyanın IŞİD olarak kısalttığı ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın DAİŞ dediği ve DEAŞ ile DAEŞ olarakta kısaltılan terör ötgütünün kısaltmaları neden farklı?

Arapça günlük konuşma dilinde: DAAŞ (Ad-Davla Al-Islāmiyya fi al-‘Irāq wa-sh-Shām)

Arapça medya ve yazı dilinde: DAİŞ (Ad-Davla Al-Islāmiyya fi al-‘Irāq wa-sh-Shām)

Türkçe telaffuzu: IŞİD (Irak Şam İslam Devleti)

İngilizce telaffuzları: ISIS (Islamic State of Iraq and Syria) -  IS (Islamic State) - ISIL (The Islamic State of Iraq and the Levant)