IŞİD saldırısında 26 Suriye askeri hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının gerçekleşmesinin ardından bölgedeki Suriye ordusu ve ittifak kurdukları İran yanlısı milislerin “yüksek seviye alarm” durumuna geçtiğini açıkladı.

Suriye’nin doğusunda bulunan Deyrizor kentinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının saldırması sonucunda Suriye ordusundan 26 asker hayatını kaybetti.

Saldırıda 10 asker yaralanırken yaklaşık 12 askerin kayıp olduğu bildirildi.

Suriye resmi haber ajansı Sana’ya açıklamalarda bulunan bir askeri kaynak IŞİD saldırısını doğruladı ancak ölü ve yaralı sayısı hakkında bir bilgi aktarmadı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdel Rahmane, son saldırının IŞİD’in Suriye ordusuna yönelik ağustos ayı başından bu yana düzenlediği üçüncü ve en kanlı saldırı olduğunu söyledi.

Rahmane, 2019 yılından bugüne kontrol altında tuttuğu bölgede 4 lideri öldürülen örgütün, bu son saldırıları ile “gücümü kaybetmedim” mesajı vermek istediğini belirtti.

IŞİD’in geçtiğimiz pazartesi günü Rakka’da düzenlediği saldırı sonucunda 10 Suriye askeri hayatını kaybetmişti. 1 Ağustos’ta düzenlenen saldırıda ise 5’i asker olmak üzere 7 kişi ölmüştü.