ABD'den kritik rapor: Teröristlerin küresel erişimi genişliyor!

ABD Dışişleri Bakanlığı, dünya genelindeki terör faaliyetlerine ilişkin özel bir rapor yayınladı. Rapor, her bölgede ve dünyada en büyük tehdidi oluşturan gruplardaki terörist varlığının ayrıntılarına dikkat çekildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ülkelerdeki terör varlığı ve tehdidine ilişkin 421 sayfalık "Country Reports on Terrorism 2020" raporunu yayınladı. 

Raporda, ABD'nin dünya genelinde terör ile mücadele politikalarına geniş yer verilirken IŞİD ve El Kaide'nin Libya, Suriye, Mısır, Cezayir, Fas, Tunus, Yemen ve Arap Yarımadası'nda “dirençli düşmanlar” olmaya devam ettiği vurgulandı.

ABD, mart ayında IŞİD'in yeni lideri Amir Muhammed Said Abdal-Rahman al-Mawla'yı Özel Olarak Belirlenmiş Küresel Terörist (SDGT) olarak belirlemişti. 2020 yılındaki operasyonlarda, El Kaide'nin Arap Yarımadası'ndaki (AQAP) emiri Qassim al-Rimi ile birlikte Suriye'deki liderlerinin öldürüldüğü duyurulmuştu. 

Raporda, terör örgütlerinin "Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da önemli faaliyetlerine devam ettiği" sonucu yer aldı. Özellikle Afrika'nın terör grupları tarafından "güvenli sığınak" olduğu vurgulanırken coğrafi anlamda da en fazla dağılım gösterdikleri alan olduğuna dikkat çekildi. 

IŞİD'in "Irak ve Suriye'de ele geçirdiği tüm toprakları kaybetmesine rağmen, örgüt ve şubeleri dünya çapında bir terör kampanyası başlatmaya, küresel ölçekte ölümcül saldırılar düzenlemeye devam ettiği" belirtilirken söz konusu saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 2020 yılında arttığı belirlendi. 

El Kaide'nin ise genel olarak ağını genişlettiği vurgulanırken terör kaynaklerı elde etmek ve terörist saldırılar düzenlemek için Orta Doğu'daki çatışma bölgelerindeki güvenlik boşluğundan faydalandıklarına dikkat çekildi. 

Özellikle Afrika Boynuzu'nda varlığını güçlendiren El-Kaide güçlerine bağlı faaliyet gösteren El-Şebab ve Sahel'deki Jama'at Nasr al-Islam vel Muslimin'in en aktif ve tehlikeli teröristler arasında olduğuna dikkat çekildi. 

83 üyesi bulunan US-led Global Coalition to Defeat ISIS'in "Irak ve Suriye'de fiziksel bir hilafet kurma" çabalarının başarılı olduğuna dikkat çekilen raporda, İran İslam Devrim Muhafızları Ordusu ve Kudüs Gücü gibi İran destekli gruplar da terör listesinde yer aldı. 

İran tarafından da terör gruplarının özellikle desteklendiğine dikkat çeken raporda, Tahran hükümetinin Irak ve Suriye'deki diğer militan gruplara ve Yemen'deki Husilere ve Afganistan'daki Taliban'a da silah ve destek sağladığı iddiasına yer verildi.

İran'a ilişkin açıklama bölümünde ise "İran destekli milislerin Bağdat Büyükelçiliği ve ABD'nin diğer Irak üslerine yönelik saldırıların artış göstermesi" desteğin varlığına gerekçe gösterildi. Raporda İran'ın ayrıca Suudi Arabistan'a yönelik saldırılarında Husilere destek verdiği belirtildi. 

Raporda ayrıca medya gücü ile etkisini artıran Hizbullah'ın Lübnan'da hassa güdümlü füzelere sahip olmasının İsrail için tehdit oluşturduğuna dikkat çekildi. Hamas, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ile birlikte Asbat al-Ansar, Fatah Al-Islam, Fatah Al-Intifada, Jund Al-Sham terör örgütleri arasında gösterildi. 

Raporda ABD'li bürokratlar, terörist gruplar dünya çapında kalıcı ve yaygın bir tehdit olarak varlığını sürdürmeye devam ettiğine dikkat çekerken ırkçı ve etnik eylemler gerçekleştiren grupların küresel erişiminin genişlediğine vurgu yapıldı.