IŞİD, çocukları 'canlı kalkan' olarak kullanıyor

Suriye'nin kuzeyinde militanlarının tutulduğu cezaevine saldıran IŞİD terör örgütünün çocukları 'canlı kalkan' olarak kullandığı iddia edildi.

ABD'nin hava saldırılarında destek verdiği SDG liderliğindeki güçler, geçtiğimiz perşembe gününden bu yana Suriye'nin Haseke kentinde IŞİD militanları ile çatışmaya devam ediyor. 

Suriye'nin kuzeyinde IŞİD militanlarının tutulduğu cezaevlerine saldırılar sürüyor. Terör örgütü IŞİD'in, militanlarını serbest bırakmak için başlattığı saldırılarda yüzlerce çocuğu 'canlı kalkan' olarak kullandığı iddia edildi. 

ABC News'te yer alan habere göre, cezaevi saldırısının beşinci gününde çocukların tutulduğu bölüme girerek 700 kadar çocuğu alıkoyan terör örgütü mensupları, SDG güçlerinin saldırılarını önlemek amacıyla çocukları kullanıyor. IŞİD militanlarının alıkoyduğu çocukların en küçüğünün 12 yaşında olduğu bildirildi. 

SDG, IŞİD ile yaşanan çatışmalarda bazı çocukların hayatını kaybettiğini aktarırken Save The Children grubu, IŞŞİD'e katıldıkları için reddedilen ya da vatandaşlıktan çıkarılan çocukların ülkelerine dönebilmeleri için dünya ülkelerine çağrı yaptı.