İşe alım sürecinde yeni dönem

Yapay zeka sayesinde işe alım süreçleri yeniden tanımlanıyor. Adayların çeşitli oyunlarla veya video mülakat aracılığı ile başvurduğu işe uygunluğunu değerlendiren yapay zeka sistemleri geliştirildi. Birçok büyük şirket, bu süreci daha kolay ve hızlı hale getirebilmek için yapay zeka teknolojisinden yararlanmaya başladı. Özellikle pandemi koşulları sebebiyle şirketler bu uygulamalara daha çok ilgi gösteriyorlar.

İşverenlerin adeta samanlıkta iğne aradığı işe alım süreçleri, daha fazla insanın daha çeşitli yeteneklerle başvurmasından dolayı oldukça zor hale geldi. Özellikle büyük şirketlerin İnsan Kaynakları departmanları, yüzbinlerce başvuruyu incelemek zorunda kalıyorlar. İK uzmanlarının yüzde 52’si, işe alım süreçlerinde en kısmın adayları geniş bir başvuru havuzundan elemek olduğunu belirtiyor. Bu noktada devreye yapay zeka teknolojileri giriyor.

İK uzmanlarının işlerini daha kolay, daha hızlı ve daha iyi hale getirmek için yapay zeka teknolojisi ile geliştirilen sistemlerden yararlanıyorlar. Yapay zekayı işe alım süreçlerinde kullanan şirketlerin yaklaşık yüzde 70 oranında zamandan tasarruf ettiği görülüyor. Bu süre işverenlerin yanı sıra adaylar için de aylarca süren mülakat süreçlerini kısaltarak kolaylık sağlıyor.

İŞE ALIM SÜRECİNDE YAPAY ZEKA KULLANIMININ OLUMLU ETKİLERİ

İşe alım görevlilerine zaman kazandırır: İşe alım yapacak kişilerin günlük işlerinin yanı sıra adayların başvurularını inceleyerek değerlendirme yapması gerekir. Her ne kadar alışılagelmiş bir süreç olsa da çok zaman alan bir iş olduğu için yapay zekanın kullanımı oldukça etkili olacaktır. Adayların sorularını yanıtlayarak, görüşmeleri planlayarak ve aday niteliklerini tarayarak büyük bir görev yığını ortadan kalkabilir.

Önyargı Etkisini Ortadan Kaldırır: İnsanların birçoğu önyargıları olmadığını söylese de uygulamada bu durumun daha farklı olduğu görülüyor. Önyargı ve ayrımcılığın işe alım süreçlerinde etkili olmaması için de yapay zeka önemli bir rol oynuyor. Yapay zeka ile gerçekleştirilen işe alım sürecinde her türlü ayrımcılık ve önyargının ortadan kalkmasına yardımcı olabilir. 

Nitelikli İşe Alım Gerçekleştirilebilir: Verilerin kullanımı her alanda olduğu gibi işe alım süreçlerinde de etkili bir şekilde kullanılabilir. İK uzmanlarının tek bir profil doğrultusunda adaylar arasından eleme yapmaları her zaman sağlıklı sonuçlar vermeyecektir. Ancak yapay zeka teknolojisi ile adayların deneyim ve becerileri çeşitli uygulamalar ile test edilir. Elde edilen veriler doğrultusunda da daha nitelikli bir işe alım sürecini beraberinde getirir.

 

YAPAY ZEKA UYGULAMALARI

McDonald's, Vodafone, Nike, JP Morgan, PWC ve Kraft Heinz gibi birçok büyük global şirket, işe alım süreçlerinde yapay zeka teknolojilerinden yararlanıyor. İş başvurusunda bulunan kişilerin mülakat sorularını cevapladıkları videoları kaydeden ve sonrasında bu videoları analiz eden HireVue, en çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi. Uygulama ile adayların mülakat sırasındaki jest ve mimiklerini değerlendirilebiliyor. Hatta adayların gözbebeklerindeki değişimler ve hareketlerinden yola çıkarak yalan söylendiği bile belirlenebiliyor.

Pymetrics, HireVue’dan farklı olarak başvuran adaylara çeşitli oyunlar oynatıyor ve onların becerilerinin ne yönde olduğunu analiz ediyor. 12 oyunluk bu sürecin ardından adaya bir sonraki aşamaya geçip geçmediğinin bilgisi veriliyor. Ayrıca oyunlardan elde edilen verilerin de olduğu analiz adaya sunuluyor. Uygulamada sunulan oyunlar ile başarılı veya başarısız olmanın değil yalnızca işe uygunluğun ölçüldüğü belirtiliyor.

Bunların yanı sıra, chatbot denilen ve adaylarla iletişim kuran yazılım sayesinde adayların yanıtları analiz edilerek dil becerileri gösteriliyor. Mya gibi chatbot uygulamalarında, adaylarla online sohbet gerçekleştiren yapay zeka üzerinden değerlendirme yapılıyor.