İrlanda'da gerçekleşen bıçaklı saldırı şiddetli göçmen karşıtı protestoları tetikledi

İrlanda’da gerçekleşen bir bıçaklı saldırı sonrası başkent Dublin’de şiddete varan sivil itaatsizlik olayları baş gösterdi.

İrlanda’nın başkenti Dublin’de 23 Kasım Perşembe günü 40’lı yaşlarında olduğu belirtilen bir adam ilkokul çağındaki 3 çocuğu ve 30’lu yaşlarındaki bir kadını bıçaklayarak yaralamıştı.

Saldırıya uğrayanlar arasında bulunan 5 yaşındaki bir kız çocuğu ile 30’lu yaşlarındaki kadının ağır yaralı olduğu bildirildi.

Saldırganın 20 yıldır İrlanda’da yaşayan ve sonradan vatandaşlığa geçmiş bir göçmen olması, aşırı sağ göçmen karşıtı protestoları tetikledi.

Hızlıca şiddetli bir vaziyete evrilen gösterilerin kontrol altına alınması için isyan polisleri görevlendirilmişti. The Guardian, protestoların en şiddetli anında 400 kadar Gardaí (İrlanda polisi) görevlisinin aktif olduğunu yazdı.

Polisle çatışan göstericilerin iki katlı bir otobüsü ve bir Gardaí aracını ateşe verdiği, bir Holiday Inn hoteli ile McDonalds restoranının camlarının kırıldığı, bir Foot Locker mağazasının yağmalandığı aktarıldı.

Muhabirlere konuşan Gardaí komiseri Drew Harris, “Bunlar utanç verici sahneler. Burada aşırı sağ ideolojiyle hareket eden ve ciddi şiddet olaylarına karışan çılgın bir holigan grubu var. Terörist motivasyon konusunu daha fazla değerlendirmeyeceğim. Saldırı sebebinin ne olduğundan emin olana kadar, bunun neden gerçekleştiğine dair açık fikirli olmalıyız” açıklamasında bulundu.

Adalet Bakanı Helen McEntee, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu korkunç saldırıyı ayrılık tohumları ekmek için kullanan bir grup insan, serseri, suçlu var. Gardaí tarafından düzeni sağlamak için mümkün olan her türlü güç kullanılıyor. Buna müsamaha gösterilmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Başbakan Leo Varadkar, nefret karşıtı yasanın sıkılaştırılması için hükümetinin ivedilikle eylem alacağını söyledi.

24 Kasım Cuma günü İrlanda polisi tarafından yapılan açıklamada isyanlarla ilgili 34 kişinin tutuklandığı bigisi aktarıldı.