İrlanda Başbakanı, Kuzey İrlanda Protokolü’nden pişmanlık duyduğunu açıkladı

İrlanda Başbakanı Varadkar, Brexit’ten sonra imzalanan Kuzey İrlanda Protokolü’nden pişmanlık duyduğunu dile getirdi.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, Brexit’in ardından Birleşik Krallık’ın parçası olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ticareti düzenleyen Kuzey İrlanda Protokolü’nden ötürü pişmanlık duyduğunu dile getirdi.

BBC’ye konuşan Varadkar, AB ve İngiltere arasında ihtilafa neden olan Kuzey İrlanda Protokolü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Varadkar, ulusalcılar ve birlik taraftarlarının desteği olmadan protokolün uygulanmasından dolayı pişman olduğunu söyledi.

Varadkar, Kuzey İrlanda hükümetini “işlevsizlikle” suçlarken, “Brexit’in tüm tarafların desteği olmadan dayatıldığı gibi Kuzey İrlanda Protokolü de dayatıldı” ifadelerini kullandı.

İrlanda Başbakanı, söz konusu protokolün ekonomik olarak işlevsel olduğuna dikkat çekti ve Kuzey İrlanda ekonomisinin İngiltere ekonomisini geride bıraktığını kaydetti.

Varadkar, protokollerin Kuzey İrlanda ve İngiltere arasında birlikteliği zayıflattığını vurgularken, AB ve İngiltere arasında yeni bir anlaşma yapılmasını ümit ettiğini söyledi.