İsrail'in Ankara Büyükelçisi Irit Lillian oldu

Türkiye - İsrail arasında yeni bir dönem başlarken, İsrail Dışişleri Bakanlığı Atama Komitesi Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı'nı belirledi.

Türkiye ile İsrail ilişkilerinde başlayan yeni dönem, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog'un ziyareti ile dünya kamuoyuna duyurulmuştu. 

17 Ağustos'ta alınan karşılıklı büyükelçi atama kararı kapsamında, İsrail Dışişleri Bakanlığı, yurt dışı temsilciliklerdeki diplomat atamalarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Atama Komitesi, Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian’ın büyükelçi olarak atanmasına karar verdi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Halen Ankara'da görev yapan Irit Lillian, İsrail'in Türkiye büyükelçiliği görevine atandı" denildi. 

AA'da yer alan habere göre, açıklamada Lillian ile birlikte diğer atamaların da "hükümetin onayına bağlı olduğu" vurgulandı. 

IRIT LILLIAN KİMDİR?

1962 yılında Rehovot'ta dünyaya gelen Irit Lillian, Tel Aviv Üniversitesi'nden Arkeoloji ve Mısırbilim alanında BA ve HUJ'da da Doğu ve Batı Çalışmaları alanında yüksek lisans derecesi aldı. 

Askerlik hizmeti sırasında İsrail Savunma Kuvvetleri radyosunda editörlük yaptı. 

1986'da İsrail Dışişleri Bakanlığı'na katılan Lillian, Singapur’da Misyon Şefi Yardımcılığı, Paris’te Kültür Ataşeliği görevlerinin ardından, yaklaşık 10 yıl boyunca İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Güney Avrupa Bölümü Direktörlüğü görevini yürüttü.

2015-2019'da İsrail'in Bulgaristan Büyükelçisi, 2007'de de İsrail'in Avustralya Büyükelçisi olarak görev aldı. 

Lillian son olarak İsrail'in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı görevi üstlenmişti. 

Irit Lillian evli ve iki çocuk annesidir.