İran'ın Suriye'deki mezhep politikası

Suriye’deki savaşta milisleriyle Esad rejimine destek veren İran, ülkede mezhep odaklı strateji uyguluyor. Suriye’de 100’e yakın cami hüseyniyeye çevrilirken, ezanlar da Şii usulle okutuluyor. Bölgedeki gençler ise mezheplerini değiştirerek İranlı milislere katılıyor.

Suriye’de 2011 yılından bu yana süren savaşta İran, Esad rejiminin yanında durdu. İranlı milis örgütler, bölgedeki kutsal mekanları koruma bahanesiyle Suriye topraklarına getirildi. Öte yandan, ülkedeki nüfuzunu garanti altına almak isteyen İran, ordu ve ticaret de dahil olmak üzere birçok yönetim kademesine kendisine bağlı kişileri yerleştirdi.

İran’ın asıl çabası, Suriye’deki savaştan çekilme mecburiyetinde kalması halinde uzun vadede çıkarlarını koruyabilmek adına yumuşak güç siyaseti uygulayarak ülkede İran’a yakın bir toplumsal taban meydana getirmekti. Nitekim, son dönemde Suriye’de Şii mezhebinin yaygınlaşması da İran’ın bu konuda başarılı olduğunu gösteriyor.

SURİYELİ GENÇLER MEZHEP DEĞİŞTİRİYOR

Suriye’nin dört bir yanında 100 binden fazla milisle hakimiyetini artıran İran’ın son bir yılda kültür ve mezhep yayılmacılığının sonuçları gözle görülür hale geldi. Rakka, Deyrizor ve Haseke başta olmak üzere Suriye’nin bazı bölgelerinde 100’den fazla cami, hüseyniye adı verilen Şiilerin ibadet yerlerine dönüştürüldü.

Camilerde ise Şii usulü ezan okunurken, Deyrizor’da Şii mezhebini yaymak için kuşlar açıldığı kaydedildi. İran, özellikle Suriyeli gençler arasında mezhep değişikliğini özendirerek Şiiliğe geçenleri İran milis güçlerine alıyor.

OKUL MÜFREDATLARINDA Şİİ ETKİSİ

Camilerin olmadığı bölgelerde ise bölgedeki halkın evlerine milisler tarafından el konularak hüseyniyeye çevriliyor. İran Devrim Muhafızları’na bağlı Fatimiyyun Tugayları, Palmira’da büyük bir hüseyniye inşa ediyor. Şii mezhebinin anlatıldığı merkezlerin yanı sıra, milis güçlerinin ailelerinin bulunduğu bölgelerde okul müfredatları da ona göre değiştiriliyor.

İran’ın bölgedeki mezhep ve kültür yayılmacılığını aşiretler de doğruluyor. El Şe’eytat aşireti lideri Ebu Ukle, iç savaştan önce bölgede Şii olmadığını ve tamamının Sünni aşiretlerden oluştuğunu belirtti. 2000 yılında Suriye’deki toplumun yalnızca yüzde 1’inin Şii olduğu biliniyor.

Öte yandan, Suriye’de işsizlikle mücadele eden gençler, İranlı milisler tarafından etki altında bırakılıyor. Mezheplerini değiştiren gençlerin milislere katılması sağlanıyor.

Ageydat aşireti liderlerinden İsmail Asgar el Hıfıl, Sünni çocukların para karşılığında Şii okullarına gönderildiğini söyledi. Bunun yanı sıra, okullardaki Sünni öğretmenler kovularak yerine Şii öğretmenlerin getirildiği de ifade edildi.