İsrail ve İran savaşında ikinci bir evre; siber savaş

İran'ın Mayıs ayında İsrail'in su altyapısına düzenlediği siber saldırı, Tel Aviv'den tepki aldı. İran'ın siber saldırılarının ardından İsrail, İran'ın Suriye'deki hedeflerine hava saldırısı düzenledi. Bu durum her ne kadar etki tepkiyle meydana gelmiş olsa da ABD de dahil pek çok ülke İran'ın siber saldırı potansiyelinin farkına varmış durumda. Peki bu girişim daha rahatsız edici bir saldırının başlangıcı mı?

İran'ın İsrail'in su altyapısına düzenlediği siber saldırı mayıs ayında Tel Aviv'den tepki aldı. Daha sonra İran yanlısı gruplar, 20 Mayıs'ta Orta Doğu'daki siber savaş alanının ısındığını gösteren ikinci tur saldırılarda İsrail'in web sitelerini hackledi. ABD'li yetkililere göre, İsrail'in tepkisi Tahran için önemli bir ekonomik tesis olan İran'ın Shahid Rajaee Limanı'nı yöneten bilgisayar sistemlerini bozarken, İran’ın gerçekleştirdiği saldırılar daha sofistikeydi. Siber savaşlarla artan gerginlikler, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Tel Aviv’e gerçekleştirdiği son geziyle gün yüzüne çıktı.

İRAN’IN SİBER SALDIRI POTANSİYELİ

Siber saldırılara 24 Nisan’da İsrail Su İdaresi’nin veri tabanına saldırılmasıyla başladı. Altı tesiste planlanmamış veri değişikliğiyle ilgili usulsüzlükler yaşandı. Bir istasyondaki bir pompa “sürekli çalışmaya” başladı. İsrailli yetkililer tarafından yapılan açıklamada su temini noktasında herhangi bir kesintinin olmadığı, saldırılarda sadece şifrelerin değiştirildiği belirtilirken, saldırıdan hasar alınmadan atlatıldığı dile getirildi. Fakat saldırının potansiyeli işlerin daha kötü olabileceğini gösteriyor.

İran'ın siber savaş yetenekleri hakkında endişeler artıyor. ABD, ocak ayında İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinden kaynaklanan potansiyel siber geri tepmeyi analiz etti. Son yılarda ABD, Çin ve Rusya’ya karşı siber savunmayı artırma noktasında hevesli oldu. İran’ın İsrail’e gerçekleştirdiği saldırlar İran’ın da önemli bir tehdit olduğunu gösterdi. Nitekim İran’ın 2012 yılında Suudi Arabistan’a düzenlediği siber saldırıda 30 bin bilgisayar zarar görmüştü. İran tehdidinin potansiyelinden ötürü Washington siber güvenliğini artırdı.

İSRAİL’İN İRAN’A YÖNELİK SALDIRILARI

Siber savaş alanında İsrail ve ABD’nin İran’a karşı iş birliği içerisinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Nitekim basında yer alan haberlere göre, İran'ın nükleer programına yönelik gerçekleştirilen ‘Stuxnet’ saldırısı yakın ABD-İsrail işbirliğinin bir sonucuydu. Söz konusu saldırıda bilgisayar solucanı santrifüjleri sabote etti. İran, İsrail altyapısına da aynısını yapabileceğini göstermek istiyor gibi görünüyor. Bu durumun farkında olan İsrail on yıldır riskleri biliyor. Öyle ki, 2011 yılında Siber Savunma Kuvvetleri'nde bir siber birim kurulması için siber savunmaya büyük yatırım yaptı.

Son on yılın büyük bir bölümünde ciddi bir İran siber saldırısı rapor edilmemiştir. Fakat bu durum Nisan 2020'de değişti. Artan gerginlikler, korona virüs krizi ve yaptırımlar nedeniyle artan tecrit İran’ı siber saldırılara yönlendirdi. İran’ın saldırıları karşı saldırıları doğurdu. Siber saldırıların ardından İsrail, Suriye’de pek çok İran hedefine saldırdı. İsrail'in eski genelkurmay başkanı, İsrail'in Ocak 2019'a kadar İran hedeflerine binden fazla hava saldırısı düzenlediğini dile getirdi. 30 Nisan'da Golan’da, 15 Nisan'da Lübnan yakınlarında ve 27 Nisan'da Şam’da bir hava saldırısı gerçekleşti. Ayrıca 20 Nisan'da Humus yakınlarında da hava saldırıları rapor edildi. Bunlar İran siber saldırısını sonucunda gerçekleşen saldırılardı.

Bölgesel raporlar, İran'ın Aralık 2019'da Suriye'de yaklaşık 800 ila 900 adamı olduğunu gösteriyor. İsrail'in Ynet gazetesinin haberine göre, bunlardan bazıları son aylarda İsrail'den uzaklaşarak yeniden konumlandırıldı. Aynı zamanda İsrail'in görev süresi sona eren savunma bakanı Naftali Bennett, İran'ın kısmen Suriye'den çekildiğini belirtti. Fakat ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İsrail’in saldırı gerçekleştirdiği bölgelerden İran’dan birliklerinin çekildiğini görse de İran'ın İsrail'e saldırmak ve hassas güdümlü mühimmatı Hizbullah'a taşımak için stratejik taahhüdünü değiştirmediğini söyledi.

İRAN’IN İÇİNDE BULUNDUĞU ZOR DURUM

Siber savaş tam olarak İran'ın güçleri geri çektiği zaman ortaya çıkıyor. Ayrıca, Rusya'nın Esad rejiminden memnun olmadığı, rejimin Rami Makhlouf adlı önemli bir iş insanı ve Esad ailesinin içinden biriyle iç sorunlar yaşadığı yönündeki haberler arasında da geldi. Tahran siber cepheye güveniyor olabilir, çünkü diğer cephaneliği değişiyor. Uzun menzilli balistik füzeler üretmeye devam ediyor ve yakın zamanda yörüngeye bir askeri uydu fırlattı. Öte yandan yeni insansız hava araçları geliştirmeye devam ediyor.

İran'ın konvansiyonel güçleri kötü durumda. Ocak ayı başlarında İran'ın kendi gemilerinden birini vurmasıyla bir deniz felaketi yaşandı. İran, Washington-Tahran gerilimi nedeniyle ocak ayında sivil bir uçağı da düşürmüştü. İran dini liderinin İsrail'i yok etmek için ‘nihai çözüm’ olarak adlandırdığı Kudüs'ü ele geçirme planı, İsrail'in internet sitelerini hacklemekten daha zor.