İran, Pencşir saldırıları nedeniyle Taliban’a tepki gösterdi

Taliban, yaşanılan çatışmaların ardından Pencşir Vadisi’nde kontrolü ele geçirdiğini duyurdu. İran hükümeti ise Taliban’ın saldırılarını sert bir şekilde kınadı.

Taliban Sözcüsü Zabinullah Mücahid tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Taliban’ın Pencşir Vadisi’ni tamamen ele geçirdiği duyuruldu. Bu açıklamanın ardından eski Afgan güvenlik güçlerinden bir araya gelen Ulusal Direniş Cephesi ise Taliban’ın iddialarını yalanladı. Taliban karşıtları, savaşçıların hala vadinin stratejik noktalarında mücadele etmeyi sürdürdüğünü açıkladı.

Taliban Sözcüsü Mücahid, basın toplantısında Pencşir’deki taarruzun gerekli olduğunu söylerken, iki kişinin Taliban ile müzakereleri reddettiğini ve bu yüzden operasyon yaptıklarını belirtti. Mücahid’in, eski Afganistan Devlet Başkanı Yardımcısı Emrullah Salih ile Ulusal Direniş Cephesi lideri Ahmed Mesud’u kastettiği biliniyor.

İran ise Taliban’ın Pencşir Vadisi’ne yönelik saldırılarını sert bir şekilde kınadı. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, “Pencşir’den gelen haberler endişe verici. Saldırılar şiddetle kınanmaktadır” şeklinde konuştu.

Hatipzade, “Pencşir sorununda bunun tüm önde gelen Afgan aşiret büyüklerinin içinde olduğu bir diyalog yoluyla çözülmesinde ısrardı oldum” ifadelerini kullandı. Ayrıca İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Taliban uluslararası hukuk bakımından yükümlülüklerine eşit bir biçimde riayet etmek zorunda. İran, Afgan halkının acılarının tüm Afganları temsil edebilen bir hükümetin kurulmasıyla sona erdirilmesi için çalışmalarını sürdürecek” ifadelerini kullandı.

İran hükümeti, Kabil’i ele geçirdiği 15 Ağustos’tan itibaren Taliban’ı eleştiren açıklamalarda bulunmamıştı.