İran’da Cumhurbaşkanı adayları arasında Azeri-Türk polemiği

İran’da 18 Haziran’da yapılacak 13. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi adaylar arasında 2. münazara gerçekleştirildi. Adaylar arasında yaşanan Türk-Azeri polemiği münazaraya damga vurdu.

İran devlet televizyonunda ikinci defa gerçekleştirilen münazarada, reformist ve muhafazakar adaylar Azerbaycanlılar ve Türkler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Eski Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai, “Yaşasın Azerbaycan” sloganı ile İran’daki Türklere mesaj yolladı.

Muhafazakar adaylardan Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ise ilk tartışmada kendisine gelen tepkiler üzerinde Türklerin yaşadığı bölgelerden kendisini arayanların ve gönlünü almaya çalışanların olduğunu ifade etti. Reisi, “Türklerin yaşadığı eyaletlerde Azerice konuşan değerli vatandaşlarımız bana muhabbet gösterdiler. Gösterdikleri ilgi ve bulundukları lütuf nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmasında sosyal adalet konusuna değinen Reisi, alınan yanlış ve adaletli olmayan kararların toplum arasında sınıflaşmaya neden olduğunu vurguladı. Reisi, “Hukuk ve yasa, adalete bağlı olmalıdır. Eğer ülkedeki tüm enerjimizi adaletin tesisine ayırırsak, tüm toplumsal tabakalar ortadan kalkar” dedi.

Konuşma sırası kendisine geldiğinde söz alan reformist aday eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve eski İsfahan Valisi Muhsin Mihralizade, İbrahim Reisi’nin sözlerine yanıt verdi.

Mihralizade, “Sayın Reisi’nin sözlerinin düzeltmem lazım. Kendisi Azerice konuşanlar dedi ama bizim Azerice konuşan vatandaşımız yok. Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, Erdebil, Hemedan, Zencan, Horasan-ı Rezevi, İsfahan, Şiraz, Huzistan ve diğer tüm yerlerde Türkçe konuşan vatandaşlarımız bulunuyor. Sayın Reisi, Azeri kelimesini kullanırken daha fazla dikkat etmelidir” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, ABD ile imzalanan nükleer anlaşma hakkında değerlendirmelerde bulunan Mihralizade, anlaşmaya geri dönülmesi gerektiğini söyledi. Mihralizade, “İran halkının ABD karşısında direnişi, ABD’nin baskılarını yenmiş ve onların tuzaklarını bozmuştur” ifadelerini kullandı.