İran’da iki ünlü kadın oyuncu gözaltına alındı

İran’da Mahsa Amini protestolarına destek vermek için kamuya açık yerde başörtüsünü çıkartan iki ünlü kadın oyuncu gözaltına alındı.

IRNA’nın aktardığına göre, Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi isimli oyuncular, savcılık tarafından başlatılan soruşturma kapsamında sosyal medya paylaşımlarıyla “isyanı teşvik etmek ve tahrik edici” eylemde bulunmak suçundan gözaltına alındı.

IRNA, eylemlerin şiddetle bastırılması nedeniyle yönetime sert eleştirilerde bulunan 52 yaşındaki Ghaziani’nin sosyal medya paylaşımında başörtüsünü çıkardığını kaydetti.

Ghaziani, paylaşımının altında, “Bu belki de benim son paylaşımım olacak. Şu andan itibaren bana ne olacaksa olsun son nefesime kadar İran halkının yanında olacağım” ifadelerini kullanmıştı. 

Ünlü oyuncu geçen hafta yaptığı paylaşımda ise Tahran hükümetini “çocuk katili” olmakla suçlamıştı.

Haberde, diğer oyuncu Riahi’nin de yine aynı suçlamayla gün içinde gözaltına alındığı aktarıldı.

60 yaşındaki ünlü oyuncu, eylül ayında merkezi Londra’da bulunan İranlı muhalif bir televizyon kanalına başörtüsüz bir şekilde röportaj vermişti. 

Riahi, İran’ın uluslararası alanda ödül kazanan birçok filminde oynaması ve hayırsever kurumlara yaptığı destekle biliniyor.

Haberde, kamuoyunun yakından tanıdığı sekiz kişi hakkında savcılığın, sosyal medya üzerinden “tahrik edici” paylaşımda bulunmak suçundan soruşturma açtığı kaydedildi.

Mitra Hajjar ve Baran Kosari isimli sinema oyuncularının yanı sıra Tahran’daki Persepolis FC futbol takımı teknik direktörü Yahya Golmohammadi’nin de hakkında soruşturma açıldığı biliniyor.

İran’a uluslararası festivalde ödül kazandırmış ünlü yönetmenler Mohammed Rasoulof ve Jafar Panahi de tutuklu yargılanan ünlüler arasında bulunuyor.