İran’daki bazı üniversitelerde öğrenciler boykot kararı aldı

İran’da üniversite öğrencileri, Mahsa Amini’nin polis gözetiminde yaşamını yitirmesi sonrası başlayan gösterilerin ardından üniversite yönetimlerinin öğrencilere yönelik uygulamalarını protesto etmek için üç gün süreyle dersleri boykot edeceklerini açıkladı.

İslami Kuruluşlar Öğrenci Birliği’nin Telegram sayfasından yayımlanan açıklamada, Mazenderan eyaletindeki “Noşirevani” ile “Bilim ve Teknoloji” üniversiteleri öğrencilerinin 5-7 Aralık tarihlerinde derslere katılmayacağı bildirildi.

Öğrenciler, “tutuklu yüm öğrencilerin serbest bırakılması, üniversite alanında polis ve güvenlik güçlerinin öğrencilere müdahalesine son verilmesi, Disiplin Kurulu’nda alınan tüm kararların iptal edilmesi, öğrencilerin üniversitede toplantı yapma hakkının güvence altına alınması ve üniversite bahçesinden öğrencilerin gözaltına alınarak götürülmesi gibi olaylarda sorumluların belirlenip cezalandırılması” taleplerinin yerine getirilmesini istiyor.

İsfahan Tıp Bilimleri Üniversitesi öğrencileri de benzer talepleri dile getirerek, üç gün boykot kararına destek verdiklerini açıkladı.

Yeni Şafak’ın aktardığına göre, Tahran’da Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden 62 öğretim üyesi ise “üniversitenin öğrenci ve öğretim üyeleri üzerindeki baskılarını protesto etmek için” rektöre hitaben bir açık mektup yayımladı.

Söz konusu mektupta, “bazı öğrenciler hakkında alınan üniversiteye giriş yasağının kaldırılması, öğrencilerden hiçbir şekilde taahhütname alınmaması, verilen disiplin cezalarının iptali ve Disiplin Kurulu dosyalarının kapatılması” gibi talepler dile getirildi.