İran’da Mahsa Amini’nin ardından Nika Shakarami’nin ölümü gündemde!

İran’da ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitiren Mahsa Amini’nin ardından ülkedeki protesto gösterileri devam ediyor. Protestolar esnasında 16 yaşındaki Nika Shakarami’nin cesedi 10 gün sonra burnu ezilmiş ve darbelerden kafatası kırılmış olarak ailesine teslim edilirken, ülkedeki gerilim daha da tırmandı.

İran’da Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra yaşamını yitirmesi üzerine ülkenin tamamında protesto gösterileri başlamıştı.

Gösteriler birçok noktada devam ederken, genç bir protestocunun ölümü üzerine tansiyon daha da yükseldi.

16 yaşındaki Nika Shakarami, ilk olarak 20 Eylül’de Tahran’da bir gösteriye katıldı. Shakarami, gösteriler esnasında arkadaşına güvenlik güçleri tarafından takip edildiğini söyledi ve daha sonrasında kayboldu.

Shakarami’nin cesedi, ailesi tarafından Tahran’daki bir morgda bulundu. Genç kızın bir akrabası ise Shakarami’nin morgda teşhis etmek için sadece bir an yüzünü görmelerine izin verildiğini ifade etti.

NTV’nin aktardığına göre, Shakarami’nin ölüm haberinin ardından paylaşım yapan İranlı gazeteci Masih Alinejad, ailenin genç kızın kafatasının çok sayıda darbe sonucu ezildiğini ve burnunun kırıldığını söylediğini belirtti.

Shakarami’nin cesedi babasının memleketi olan Khorramabad’a gönderilirken, BBC’ye konuşan aileye yakın kaynaklar ise cesedin daha sonra kaçırıldığını söyledi. Aileye yakın kaynaklar, Shakarami’nin cesedinin Veysian kasabasına gönderildiğini aktardı.

Öte yandan, ülkede Mahsa Amini’nin ölümü sonrası başlayan protestolar 19. gününe girdi. İran’daki birçok üniversitede protesto gösterileri gerçekleştirildi.

Gösterilerde bulunan öğrenciler, başta Tahran’daki Şerif Teknoloji Üniversitesi olmak üzere gözaltına alınan arkadaşlarının bir an önce serbest bırakılmasını istiyor.

Yönetim karşıtı sloganlarda bulunan öğrenciler, güvenlik güçlerinin gözaltına işlemlerine sonlandırmasını talep etti.

Tahran, Bircend, Bilim ve Teknoloji, Babul Noşiveran, Zencan Tıp Bilimleri, Tahran, Beheşti, Terbiyet Müderris, Gilan Tıp ve Zehra üniversiteleri başta olmak üzere ülkedeki birçok üniversitede gösteriyor düzenleniyor.

İran’da üniversitelerdeki bazı öğretim üyeleri ise gösterilere katılarak gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılmasını istedi.