İran’da Mahsa Amini protestoları nedeniyle bir kişiye daha idam cezası verildi

İran’da Mahsa Amini’nin yaşamını yitirmesi sonrası başlayan protestolara katılan ve “isyan çıkarmakla” suçlanan çok sayıda göstericinin yargılanmasına devam ediliyor. Tahran Devrim Mahkemesi, bir kişiyi daha idam ile cezalandırdı.

İran Yargı Erkine bağlı Mizan Haber Ajansı’nın haberinde, Yargı Erki Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei’nin talimatıyla, ‘süratle, adalet ve hukuka dayalı şekilde soruşturma sürecinin başlatıldığı ve sanıkların yargılanmasına devam edildiği” dile getirildi.

Haberde, pazar günü Tahran Devrim Mahkemesi tarafından sanıklardan birinin idam cezasına, beş sanığın ise 5 ila 10 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldığı hatırlatıldı. 

Haberde, kimlik bilgileri belirtilmeksizin, Tahran Devrim Mahkemesi’nin, bir göstericiye daha ‘korku ve infiale sebep olacak şekilde ateşsiz silah kullanmak suretiyle devlete savaş açmak’ suçundan idam cezası verdiği ve karara yönelik temyiz yolunun açık olduğu kaydedildi.

Söz konusu karar ile birlikte Mahsa Amini göstericilerine katıldıkları gerekçesiyle idam cezası verilen kişi sayısı iki oldu.