İran, ithalatta kripto parayı yasal kabul edecek

Nükleer anlaşmalara dönüş süreci devam ederken yaptırımlar nedeniyle birden fazla alanda ticari faaliyetler yürütemeyen İran'dan kritik bir kripto kararı geldi.

İran, Ortak Kapsamlı Eylem Planı'na (JCPOA) dönüş sürecinde halen yaptırımlar ile mücadele ederken İran Merkez Bankası Başkanı Ali Salihabadi'den kritik bir açıklama geldi. 

İran Merkez Bankası, yalnızca ithalat amacıyla kullanılması şartıyla ülkede kripto para ve kripto madenciliğinin yasal olduğunu açıkladı. 

Şarku'l Avsat'ta yer alan habere göre, devlet televizyonunda konuşan Salihabadi, ülkede kripto para birimlerinin alım satımının veya yatırım için kullanılmasının yasak olduğunu vurguladı. 

Kişilere resmi izin verileceğini vurgulayan Salihabadi, Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı ile koordineli olarak, şirketlerin kripto para kullanarak ithalat yapmasına ilişkin düzenlemeler hazırlandığını belirtti. 

9 Ağustos'da da İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı'na bağlı Ticareti Geliştirme Teşkilatı Başkanı Ali Rıza Peymanpak, sosyal medya ağı Twitter'da paylaştığı mesajda, kripto para ile 10 milyon dolarlık ilk ithalat işleminin başarıyla gerçekleştiğini açıklamıştı.