İran ve Rusya koronavirüsle mücadelede zor günler geçiriyor!

Delta varyantının etkili olduğu İran’da, salgın nedeniyle ülke çapında altı günlük tam kapanma ilan edildi. Rusya’da ise koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı günlük 800’leri aştı.

Koronavirüsün kısa sürede yayılan ve en tehlikeli varyantı olan Delta nedeniyle İran’da günlük vaka ve ölüm rakamlarında rekor kırılıyor. İran Krizle Mücadele birimi tarafından ülke çapında altı günlük tam kapanma kararı alındı. İran Sağlık Bakanlığı’nın talep ettiği iki haftalık kapanmanın ise reddedildiği aktarıldı.

Geçtiğimiz günlerde İran Sağlık Bakanlığı, her iki üç dakikada bir kişinin koronavirüse yakalandığını açıklamıştı. Koronavirüs vaka sayılarında rekor üstüne rekor kırılmasına rağmen, ekonominin olumsuz etkilenmemesi için tedbir alınmıyordu. Ancak koronavirüse bağlı ölümlerde yaşanan artış ve vaka sayılarındaki rekorlar üzerine ülke tam kapanmaya gitti.

Delta varyantının etkili olduğu İran’da, günlük 400’ü aşkın insan hayatını kaybederken, günlük vaka sayıları ise 30 binleri geçmiş durumda. Şubat 2020’den bu yana ülkede 97 bin kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirirken, 4 milyon 400 bin kişi ise koronavirüse yakalandı.

ABD’nin uyguladığı ambargolar nedeniyle ilaç bulmakta güçlük çeken İran’da, aşılanan insanların sayısı yalnızca yüzde 4.

RUSYA ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Rusya’da koronavirüs nedeniyle her gün 800’ü aşkın insan hayatını kaybediyor. Ülkede koronavirüs vaka sayıları ise günlük 20 binleri aşmış durumda. Rusya İstatistik Kurumu Rosstat tarafından açıklanan verilere göre bugüne kadar 300 binden fazla insan, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Aşılama sürecinin oldukça yavaş ilerlediği Rusya’da, nüfusun yalnızca üçte biri ilk doz aşısını olmuş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in geçtiğimiz seneden bu yana vatandaşlara yaptığı aşı olma çağrısı, halk tarafından beklenen karşılığı bulmadı.