İran ile İngiltere arasında diplomat krizi

İran, İngiliz bir diplomatın askeri bölgede istihbarat operasyonu yürüttüğü gerekçesiyle tutuklandığını bildirdi. İngiltere ise söz konusu iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.

İran devlet televizyonu, Devrim Muhafızları İstihbarat Servisi’nin İngiliz bir diplomatında aralarında bulunduğu birçok yabancı kişiyi “casusluk” şüphesiyle gözaltına aldığını bildirdi.

Haberde, İngiliz Giles Whitaker ile birlikte birkaç diplomatın, Kirman eyaletindeki Şehdad çölünde füze denemelerinin yapıldığı yasak bölgede toprak numunesi aldıklarının tespit edildiği belirtildi.

Ayrıca Whitaker’ın da içinde bulunduğu iddia edilen bir aracın, söz konusu test bölgesinde Devrim Muhafızlarına ait insansız hava aracıyla görüntülendiği kaydedildi. İran televizyonu tarafından yayınlanan görüntülerin ardından Whitaker’ın sınır dışı edileceği aktarıldı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İran basınında yer alan haberlerin “asılsız” olduğu belirtildi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan İngiltere Büyükelçisi Simon Shercliff ise haberlerin doğru olmadığını ve İngiliz diplomatın aralık ayında görevi bittiği için İran’dan ayrıldığını söyledi.