Eski İran liderinin kızı hapis cezası aldı

Eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi “ülke güvenliğine karşı açık ve gizli faaliyette bulunma, İslam Cumhuriyeti sistemine karşı propaganda yapma, yasa dışı gösterilere katılarak kamu düzenini ve huzurunu bozma” suçlarından beş yıl hapis cezası aldı.

İran’da Mahsa Amini’nin ölümünün ardından başlayan gösterilerde “olayları kışkırttığı” gerekçesiyle 27 Eylül’de gözaltına alınan, eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı Faize Haşimi hakkında beş yıl hapis cezası verildi.

Cezanın ardından ilk açıklama Haşimi’nin avukatından geldi.

İslam Cumhuriyeti karşıtlığıyla bilinen Faize Haşimi, “ülke güvenliğine karşı açık ve gizli faaliyette bulunma, İslam Cumhuriyeti sistemine karşı propaganda yapma, yasa dışı gösterilere katılarak kamu düzenini ve huzurunu bozma” suçlarından yargılanıyordu.

Haşimi, 2017’de yaptığı bir açıklamada, “Başörtüsünün Şah döneminde yasaklanmasına karşı çıktığın gibi şu anda mecburi olmasına da karşıyım” şeklinde konuşmuştu.

Haşimi, 2021’deki bir konuşmasında ise ABD’nin İran’a yönelik baskılarını desteklediğini dile getirmiş ve büyük tepki görmüştü.

Eski İran Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin kızı olan Faize Haşimi, 2009’daki hükümet karşıtı protestolara da destek vermiş, o dönemde de propaganda suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılmıştı.