İran ve ABD arasında mahkum takası

İran tarafından yapılan açıklamada, casusluk ile suçlanan dört kişinin serbest bırakılacağı ve ABD’nin karşılıklı mahkum takasını onayladığı duyuruldu. ABD ise bu konuda herhangi bir anlaşma olmadığını açıkladı.

İran medyasında yer alan haberlerde, ülkede casusluk yapmak ile suçlanan dört kişinin serbest bırakılacağı ve bunun karşılığında ABD’nin de İran’ın yedi milyar dondurulmuş fonunu serbest bırakacağı iddia edildi. Anlaşma kapsamında iki taraf da mahkumları takas edecekti.

Söz konusu haberler İranlı yetkililer tarafından doğrulanırken, ABD tarafından yalanlama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, böyle bir anlaşma yapılmadığını belirtti.

AP’de yer alan habere göre İranlı yetkililer, Baquer ve Siamak Namazi, Morad Tahbaz ve İranlı-Amerikalı iş adamı Emad Shargi’yi anlaşma çerçevesinde serbest bırakacak.

Ayrıca İngiliz-İranlı Nazanin Zaghari-Ratclife için İngiltere’nin İran’a 400 milyon dolar ödeyeceği iddia edildi. 2016 yılında İran’a ailesini ziyaret etmeye giden kadın, ziyaretin ardından İngiltere dönüşü esnasında Tahran havaalanında gözaltına alınarak tutuklandı.