Irak'ta karşı karşıya gelen İran ve ABD güçleri şiddeti artırıyor

Irak’ta İranlı milislerin ABD güçlerine yönelik saldırıları artarken, uzmanlar gerilimin kontrolden çıkabileceğine dair uyarıda bulundu.

Salı günü Irak ve ABD güçlerine ev sahipliği yapan Batı Anbar eyaletindeki Ayn Esad üssüne iki düzine roket fırlatıldı ve iki asker yaralandı. Saldırı sonucu bir caminin de dahil olduğu birçok yapı hasar gördü. Bölgede yaşayanlar çatışmaların son dönemde arttığı doğrularken, sivillerin de yaralandığını belirtti.

Pentagon yetkilileri, perşembe günü yaptığı açıklamada, son günlerde Irak ve Suriye'deki ABD güçlerine yönelik bir dizi saldırıdan derin endişe duyduklarını söyledi.

Gazetecilere demeç veren Pentagon sözcüsü John Kirby ise “Ölümcül silahlar kullanıyorlar. Bunun ciddi bir tehdit olduğundan başka bir şey nasıl söylenir bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Saldırılardan sorumlu tutulan İran, Irak ve Suriye'deki ABD güçlerine yönelik saldırıları desteklediğini reddetti ve ABD'nin İran destekli gruplara yönelik saldırılarını kınadı.

KISASA KISAS SALDIRILAR

ABD’nin Irak ve Suriye’deki hava saldırılarına karşılık veren İran yanlısı güçler, bu yılın başından bu yana Irak’taki ABD üslerine yönelik saldırılar gerçekleştirerek güç gösterisi yapıyor. Bölge uzmanları ise karşılıklı saldırıların devam edeceğini öngörüyor.

Öte yandan, her iki taraf da çatışmanın tırmanmasını istemese bile saldırıların kısasa kısas şeklinde tehlike bir boyuta ulaştığı yönünde de uyarılarda bulunuluyor.