AP: İran uzaya roket fırlatmaya hazırlanıyor

Associated Press (AP) Viyana'da gerçekleştirilecek nükleer anlaşma müzakereleri süreci devam ederken İran'ın Simnan istasyonundan uzaya roket fırlatmaya hazırlandığını iddia etti.

Viyana'da yapılacak olan nükleer müzakerenin sonuçları merakla beklenirken Associated Press (AP) tarafından yayınlanan uydu görüntüleri ile birlikte İran'ın uzaya roket fırlatmaya hazırlandığı iddiası yer aldı.

Olası fırlatma işleminin Humeyni uzay istasyonundan yapılacağı bilgisine yer verilen haberde, İran Devrim Muhafızları'nın da askeri uyduları dünyanın yörüngesine yerleştirmek için paralel bir program yürüttüğü detayı yer aldı. 

Tahran'ın daha önce Viyana'da gerçekleştirilecek diplomatik turu 'taslak' olarak nitelendiren müzakereye karşı tutumuyla uyumlu olara nitelendirilen fırlatma hamlesine ait programın devlet televizyonlarında yayınlanması da dikkat çekti. 

‘Planet Labs Inc.’ tarafından kaydedilen ve AP tarafından yayınlanan uydu görüntülerinde füzeyi genellikle fırlatma rampasında tutan bir beyaz şasi ve yanındaki destek aracına dikkat çekildi. 

Daha önceki füze fırlatmalarında görülen ve demir raylar üzerinde hareket eden bir platforma sahip hidrolik vincin de füzeyi taşımak için kullanılmış olması muhtemel. Son günlerde uzaydan çekilen uydu görüntülerinde de tesis içerisindeki araç tarfiğinin yoğun olduğu tespit edildi. Uzmanlara göre, 'füze test tesisi' olduğu düşünülen bir binada da hareketlilik mevcut.