Birleşmiş Milletler raporuna göre İran'ın uranyum stokunda ciddi bir artış gözlemlendi

Birleşmiş Milletler’in (BM) nükleer gözlemcisi tarafından hazırlanan rapora göre, İran zenginleştirilmiş uranyum stokunu artırarak silah sınıfı seviyelerine yükseltti.

Associated Press’in Birleşmiş Milletler nükleer gözlemcisinin ulaştığı raporuna göre, İran uranyum stokunu zenginleştirerek silah sınıfı seviyelerine çıkardı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA), Tahran’ın nükleer çalışmalarını izlemek için müfettişler görevlendirdiğini Tahran’ın nükleer çalışmaları izleyecek müfettişlere itiraz ettiğini ve yasakladığını açıkladı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın üye devletlere dağıtılan üç aylık gizli raporunda, ekim ayına yönelik değerlendirmesine göre İran'ın %60 saflığa kadar zenginleştirilmiş tahmini 128,3 kilogram (282.9 pound) uranyumu bulunuyor ve bu da eylül raporundan bu yana 6,7 kilogramlık bir artışa işaret ediyor.

İran’ın sivil nükleer program başkanı Muhammed Eslami, Uluslararası Atom Enerjisi tarafından 15 Kasım perşembe günü gönderilen mektupta, “Ajans müfettişlerini atama hakları dahilinde olduğunu ve gözlemcinin teftişlerin yürütülmesini engellemenin potansiyel risk taşımadığını, zorlayıcı olmadığını ve herhangi bir yasal dayanaktan yoksun olduğunu” vurguladı.

Eslami ayrıca, Tahran tarafından müfettişlere yönelik uygulanan yasağı yeniden gözden geçireceklerinin ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın taleplerini ele almak için gereken toplantıları yapacaklarının altını çizdi.