İran Dışişleri Bakanı Şam'ı ziyaret etti

Hem Irak'ta hem de Suriye'deki politikaları ile dikkat çeken İran'dan kritik bir teklif geldi. Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdollahian İran'ın Suriye-Türkiye gerginliğini azaltmak için siyasi çözüm sunmaya hazır olduğunu söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amirabdollahian, Şam ziyareti sırasında kritik açıklamalar yaptı. Türkiye'nin Suriye operasyonuna değinen Amirabdollahian, gerginliğin azaltılması için siyasi çözüm sunmaya hazır olduklarını vurguladı. 

Suriyeli mevkidaşı ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Amirabdollahian, Türk yetkililer ile de çözüme ilişkin konuştuklarını sözlerine ekledi. 

Amirabdollahian'ın ardından konulan Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Al-Moqdad ise Şam yönetiminin İran'ın çabalarını memnuniyetle karşıladığını belirtti. 

Suriye Dışişleri Bakanlığının operasyonunu bir savaş suçu olarak sunmasının ardından savaşın on birinci yılında Şam yönetimine destek vermeye devam eden İran'ın Dışişleri Bakanı Amirabdollahian'ın ziyareti Tahran'ın diplomatik çözüm konusunda aracılık etmeye devam edeceğinin de göstergesi olarak yorumlandı.