İran Suriye’de kan kaybediyor 

Yeni yılın ilk günlerinde ABD tarafından suikaste uğruyun İran Devrim Muhafızları komutanlarından Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrası, Ortadoğu’da İran destekli örgütler İsrail’in hedefi oluyor. İsrail’in Şam ve diğer bölgelere hava saldırıları ne anlama geliyor? Hava saldırıları Kudüs Gücü’nün üst düzey komutanlarını mı hedefliyor? Süleymani sonrası Kudüs Gücü hangi sıkıntıları aşmakta zorlanıyor?

İran’ın Ortadoğu politikasının uygulayıcısı olan Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani 3 Ocak’ta ABD tarafından düzenlenen suikast sonucu öldürüldü.

Suikast, ABD ile İran arasındaki gerginliği son hadde taşırken, Kudüs Gücü’nün Ortadoğu politikalarının hedefinde olan İsrail, bu karmaşadan yararlanmak istiyor.

İsrail Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından, bölgede ve Suriye’de bulunan İran güçlerinin konuşlandığı bölgelere yönelik hava saldırılarını artırdı. İsaril’in saldırıları özellikle, Esad rejimini destekleyen Kudüs Gücü’nün birliklerinin üslendiği Şam ve çevresini hedef aldı.

5 Şubat gecesi İsrail, Şam'da çeşitli hedeflere hava saldırısı gerçekleştirdi. Saldırıda Şam'ın Kisva, Marj Al-Sultan, Bağdat Köprüsü ve Güney Izra bölgeleri hedef alındı. Esad rejimine ait haber ajansı, Şam'a yönelik füze saldırısını püskürttüğünü bildirdi.

Kuneytra ve Dera bölgelerine de düzenlenen hava saldırılarında, 8 Suriyeli asker ile 15 İran destekli askeri personelin öldüğü açıklanmıştı.

İKİSİ DE GENERAL İDDİASI

İsrail tarafından 13 Şubat Perşembe gecesi de Şam yakınlarına hava saldırıları düzenlendi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Şam yakınlarına düzenlenen saldırıda toplam 7 militanın öldüğünü, bunlardan 3'ünün rejim güçleri, 4'ünün ise Devrim Muhafızları unsuru olduğunu bildirdi. Suriye resmi haber ajansı SANA ise hava savunma sistemlerinin işgal altındaki Golan'dan Şam'a fırlatılan füzelere karşı koyduğunu açıkladı.

Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü’nden dört kişiden ikisinin askeri birliğin üst düzey isimlerinden olduğu belirtildi.

İsrail Savunma Bakanı Naftali Bennett, hava saldırılarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “İran'ı Suriye dışına çıkarmamızı garanti eden tek eylem, önleyici saldırılardan taarruz saldırılarına geçmektir. İranlılara şunu söylüyoruz ki İran'ı Vietnam'a çevireceğiz ve Suriye'den son İranlı asker ayrılıncaya kadar kan kaybetmeye devam edecekler” sözleriyle operasyonların şiddetini artıracağını ima etti.

Başbakan Binyamin Netanyahu da daha önceki açıklamasında, hava saldırılarının İran'ın dış operasyonlarından sorumlu Kudüs Gücü'nü hedef aldığını bildirmişti.

İsrail’in saldırıları sonucu öldürülen İranlı kişilerden birinin Devrim Muhafızları’nın nakliye işleri sorumlusu General Rıza Muhammedi, birinin de Suriye'deki İran kuvvetlerinin mühimmat yetkilisi General Hacı Hüseyin olduğu belirtildi.

İsrail’in son füze saldırısının, bir kargo uçağının Şam’a inmesinden sonra düzenlendiği, olası bir mühimmat sevkiyatını hedef aldığı da öğrenildi.

KUDÜS GÜCÜ TOPARLANAMIYOR

İran’ın Ortadoğu politikasının hem mimarı hem sahadaki uygulayıcısı olan Kasım Süleymani’nin öldürülmesi sonrası, Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü bir kaos yaşıyor.

Süleymani sonrası İran’ın Ortadoğu politikaları hem Suriye hem Irak hem Lübnan’da güç kaybetti.

Suriye’de hava sahasını kontrol eden ve Esad rejimine İran ile birlikte destek veren Rusya, İsrail’in Suriye, Irak ve diğer bölgelerdeki hava saldırılarına karşı tepki vermiyor.

Rusya, İsrail’in hava saldırılarına karşı İran’ın özellikle Lübnan ve Suriye bölgelerine hava savunma sistemleri kurmasına da karşı çıkmıştı.

İRAN, GÜÇ KAYBEDİYOR

Sadece Süleymani’nin öldürülmesinin sonuçlarıyla değil, ABD’nin ekonomik yaptırımlarıyla da boğuşan İran’ın Ortadoğu politikalarını bir süre askıya alması muhtemeldir.

Her ne kadar Suriye’de Esad adına savaşan milisleri, Lübnan’da Hizbullah üyeleri, Irak’taki Şii güçleri bulunsa da Tahran’ın bunlar ile koordinasyonu son dönemde çok zayıfladı.

Suriye’deki gerilim, ABD-İran arasındaki yüksek tansiyonu kendi lehine kullanan İsrail ise Kudüs Gücü’nün kendi güvenliğini tehdit eden etkisini aşağıya çekmek için hava saldırılarını sürdürüyor.

Bölgede birçok sorun dolayısıyla İsrail’in saldırıları da çok gündem olmuyor, Rusya dahil karşı koymak isteyen de yok.

Suriye ve Irak’ta İran’ın Kudüs Gücü komutanlığına bağlı savaşçılarının buralardan temizlenmesi ya da etkisini kaybetmesi şüphesiz İsrail’in en önemli amaçlarından biri. Şu anda bunu tamamen başaramasa da İsrail’in bölgedeki İran nüfuzunu yıprattığı kesin ve yıpratmaya da devam edecek.