İran'lı gençler yeni sosyal medya yasasına tepkili

İran'da, sosyal medya erişimini kısıtlamak üzere tasarlanan yeni yasa tasarısı gençlerden tepki gördü.

İran'da cumhurbaşkanının değişiminin ardından ilk adım sosyal medya ağlarına sınırlama getirmesi planlanan yasa tasarısı oldu. 

Tasarı, sosyal ağlarda sınırlamaya gitmeyi hedeflerken ülkedeki gençler ve esnaf yeni tasarıya oldukça tepkili. 

Muhafazakar milletvekilleri tarafından meclise getirilen yasa tasarısı Facebook, Instagram, Twitter gibi dev teknoloji şirketlerinin İran hükümetinin gözetim ve veri kurallarına tabi olmasını içeriyor. 

Hükümette kayıtlı olmayan sosyal medya ağlarının da ceza almasını öngören yasa tasarısı, aynı zamanda yetkililerin hizmetlere erişimi yavaşlatma hakkını da içeriyor. Yasa ile birlikte aynı zamanda yasaklı sosyal medya ağlarında ülke vatandaşlarının hesap açmaları da engellenecek. Yasa ayrıca, İranlıların Facebook, Telegram, Twitter ve YouTube gibi uzun süredir engellenen sosyal medya platformlarına erişmesinin kritik bir yolu olan sanal özel ağların ve proxy'lerin satışını ve dağıtımını da suç kapsamına alacak.

Tasarı, internet ağlarının kontrolünü sivil hükümetten alarak silahlı kuvvetlere verirken, milletvekilleri tasarıyı “kullanıcıları ve haklarını korumak” sözleri ile savunuyor.

80 milyon nüfusa sahip olan İran'da 94 milyon cihaz kullanılıyor. Ülkenin yüzde 70'i akıllı telefon kullanırken, özellikle gençler arasında tasarıya tepki büyüyor. Özellikle pandemi sürecinde işletmelerini internete taşıyan İranlılar ve girişimci gençler tasarıya karşı bir dilekçe imzaladı.