Ukrayna, İran İHA'sı düşürdüğünü iddia etti

Ukrayna, Rusya'nın ele geçirdiği bölgelerde taarruzunu sürdürürken Kiev'den kritik bir iddia geldi. Ukrayna, İran'a ait İHA düşürdüğünü duyurdu.

24 Şubat'ta başlayan Rusya - Ukrayna savaşında Kiev yönetimi ilk kez taarruza geçtiklerini açıklamıştı. 

Ukrayna ordusu ilk kez İran tarafından tedarik edilen ve Rus ordusunun savaş alanında kullandığı bir İHA'yı düşürdüklerini iddia etti. 

Savaşta ilk kez İran İHA'sı ile karşılaştıklarını vurgulayan Ukrayna ordusu, Moskova ile Tahran arasındaki askeri iş birliğine de dikkat çekti. 

ABD istibaratı temmuz ayında Tahran yönetiminin Rusya'ya Ukrayna'da destek olmak amacıyla bomba taşıyan yüzlerce insansız hava aracını savaş bölgesine göndereceği uyarısı yapmıştı. 

abcNEWS'te yer alan habere göre, Ukrayna ordusunun Stratejik İletişim Müdürlüğü, insansız hava aracının enkazının görüntülerini yayınladı. Yayınlanan görüntülerdeki İHA'ların İran tarafından üretilen ve Farsça'da "Shahed" veya "Tanık" olarak bilinen üçgen veya delta şeklindeki araçlara benzediği ifade edildi. 

Hem askeri yetkili hem de web sayfasında paylaşılan bilgilerde, İran'ın olduğu iddia edilen insansız hava araçlarının Kiev'in doğusundaki Khrakiv'e bağlı Kupiansk yakınlarında bulunduğu belirtildi.