İran ile Rusya doları devreden çıkarıyor

İran Merkez Bankası, Rusya ile yapılan ticari işlemlerde ABD doları yerine kendi ulusal para birimlerini kullanmayı planladıklarını bildirdi.

Yaptırım altındaki iki ülke olan Rusya ve İran, ikili ticari işlemlerde ulusal para birimlerini kullanmayı planlıyor. İran Merkez Bankası Başkanı Ali Salihabadi, bankacılık, finans ve ekonomik konularda anlaşma sağlandığını, ABD doları yerine ulusal para birimlerinin kullanılacağını bildirdi.

Rusya ziyareti sonrası Tahran’da açıklamalarda bulunan Salihabadi, iki ülkenin bankacılık ve finans alanlarındaki ilişkilerini geliştirmek için adımlar attığını açıkladı.

İkili ticarette dolar ve euronun yerine ulusal para birimlerine geçiş yapılmasıyla ilgili konuşan Salihabadi, "Ulusal para birimlerinin kullanılması, Rus yetkililerle yapılan görüşmelerde önemli istişare eksenlerinden biriydi ve yakın zamanda yapılan anlaşmaların uygulanmasını göreceğiz" dedi.

Salihabadi, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile bir araya gelerek merkez bankaları arasındaki bankacılık iş birliğinin geliştirilmesini ele aldı.