İran Rusya ile anlaştığı iddialarını yalanladı

İran İslamî Şûra Meclisi Başkanı Ali Laricani’nin Uluslararası İşler Danışmanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran ve Rusya arasında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’i istifaya zorlamak amacıyla bir anlaşma yapıldığına ilişkin haberleri yalanladı.

Medyada yer alan bazı haberlerde, Rusya ve İran'ın 2011'den bu yana Suriye'de devam eden krize yönelik siyasi çözüm sürecini hızlandırmak amacıyla Esed’i istifaya zorlayacak bir anlaşmaya vardığı iddia edilmişti.

Abdullahiyan, Twitter hesabından konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Esed, Suriye’nin meşru Devlet Başkanı ve Arap dünyasında tekfirci terörizme karşı mücadelede büyük bir liderdir. İran ve Rusya'nın Esed’in istifası üzerine anlaştıklarına dair söylentiler büyük yalan, ABD ve Siyonist medyanın bir oyunudur” ifadelerini kullandı.

Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran’ın Suriye'nin egemenliği, ulusal birliği ve toprak bütünlüğünü desteklediğini de vurguladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi ise bir süre önce yaptığı açıklamada, Astana süreci garantör ülkelerinin Suriye devletinin geleceğiyle ilgili karar aldığına ilişkin haberlerin asılsız olduğuna vurgu yaparak, “Suriye’nin geleceğine ve onu kimin yöneteceğine sadece Suriye halkı karar verir” şeklinde konuşmuştu.

Musevi, Astana sürecinin garantörleri olan İran, Rusya ve Türkiye'nin, Suriye halkının kendi geleceğine karar vermesini sağlamak için ‘Suriye-Suriye’ müzakerelerini yeniden canlandırmaya çalıştığını sözlerine eklemişti.