İran iklim anlaşması için yaptırımların kaldırılmasını işaret etti

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Salajegheh, İran’a yönelik yaptırımların kaldırılması halinde Paris İklim Anlaşması’nı imzalayabileceklerini söyledi.

İran, dünyada en fazla karbon salınımı yapan sekizinci ülke. Diğer yandan, Paris İklim Anlaşması’nı imzalamayan beş ülkeden biri.

Glasgow’daki Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde konuşan İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Salajegheh, İran’a uygulanan yaptırımların yenilenebilir enerji gibi alanlarda gelişmeyi engellediğini söyledi.

Salajegheh, “İran, dünyanın her yerinde olduğu gibi iklim değişikliğinden etkilendi. Bu da yıllık yağışlarımızı azalttı ve nehirlerimizdeki suyu yüzde 40 azalttı. Dolayısıyla tarım, endüstri ve içme suyu da olumsuz etkilendi” ifadelerini kullandı.

Paris İklim Anlaşması konusunda anlaşmanın “iki yönlü” olması gerektiğini söyleyen Salajegheh, “Yürürlükteki baskıcı yaptırımlar varken, temel bir insan hakkı olan ilaç için bile herhangi bir ithalata izin verilmiyor” dedi.

BBC’ye demeç veren İranlı yetkili, “Yaptırımlar kaldırılırsa, uluslararası topluma karşı bir taahhüdümüz var. O zaman modern teknolojiye ve finansmana ulaşabiliriz. Özellikle yenilenebilir enerji alanında bozulan altyapımızı modernize edebiliriz” şeklinde konuştu.

İran, 2015 yılından bu yana karbon salınımını azaltacak bir plan açıklamadı. Uzmanlar ise emisyonların 2030 yılına kadar yüzde 50 oranında artacağı yönünde uyarıyor.

Salajegheh, “Yaptırımlar kaldırılırsa emisyonu yüzde 12 oranında azaltacağımızı söylemiştik, ancak yaptırımlar kaldırılmadı” dedi.