İran silisit uranyum yakıtı üretmeye başladığını duyurdu

İran’ın Birleşmiş Milletler Viyana Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kazım Garibabadi, nükleer teknolojinin gelişmiş türlerinden biri olan silisit uranyum yakıtının üretimi hakkında gazetecilere birtakım açıklamalarda bulundu.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, Garibadi, İran’ın uranyum metali üretmeye başlamasıyla ilgili gazetecilere açılamalarda bulundu.

Garibabadi, İran Atom Enerjisi Kurumunun Tahran’daki reaktörde kullanmak üzere silisit uranyum yakıtının üretimine başlayacağıyla ilgili planın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na bildirildiğini söyledi. Ayrıca Garibabadi, bu programın hemen uygulanmaya başladığını dile getirdi.

Garibabadi, silisit uranyum yakıtının modern bir yakıt türü olduğunu ifade ederken, az sayıda ülkenin bu teknolojiye sahip olduğunu kaydetti. Ayrıca Garibabadi, bununla ilgili Ar-Ge çalışmalarının üç ay önce doğal uranyum ile başladığını ve şu anda ise yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyum ile silisit uranyum yakıtının üretimine başlandığını ifade etti.

2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma, İran’ın plütonyum ya da uranyum metalürjisi üzerinde araştırma ve geliştirme yapmasına onay vermiyor. Nükleer silah yapımında kullanılan metal uranyumu, bazı uzmanlar tarafından hassas bir konu olarak ifade ediliyor.