Arabistan'dan Batı'ya destek: İran'ın nükleer çalışmaları engellensin

İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin 76. BM Genel Kurulu’nda yayınlanan konuşmasının ardından Suudi Arabistan'dan kritik bir açıklama geldi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, New York’ta devam eden 76. Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nda ABD'nin vaatlerine güvenmediklerini vurgulamış ve müzakere masasına dönmek için yaptırımların kaldırılmasını şart koşmuştu.

Reisi'nin açıklamalarının ardından 76. Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’na bir video kayıt ile katılan Suudi Arabistan'dan Batılı devletlere destek geldi. Kral Selman yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın İran'ın nükleer silah geliştirmesine karşı olduğunu vurguladı. 

Selman konuşmasında İran makamları ile yapılacak ilk görüşmelerin güven artırıcı önlemleri beraberinde getireceğini umduğunu söyledi. 

Selman, "Suudi Arabistan, Ortadoğu'nun tüm kitle imha silahlarından arınmış bir bölge olmasına önem veriyor" ifadelerini kullanarak "Bu nedenle İran'ın nükleer silah geliştirmesini önlemeye yönelik uluslararası çabaları destekliyoruz" dedi.