Zarif: “Rusya, nükleer anlaşmanın sonuçlanmaması için çok çaba gösterdi”

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD ile İran arasındaki nükleer anlaşmanın sonuçsuz kalması için Rusya tarafından maksimum çaba gösterildiğini söyledi.

Rusya’nın nükleer anlaşmanın başarılı bir şekilde sonuçlanacağına inanmadığını söyleyen Zarif, “Nükleer anlaşma imzalandığında Rusya2nın Dışişleri Bakanı fotoğrafta bulunmuyordu. Rusya, nükleer anlaşmanın sonuçsuz kalması için maksimum çaba sarf etti. Ruslar nükleer anlaşmanın neticeye ulaşacağını tahmin etmiyordu. Baktılar ki netice alınıyor, bizim elimizi zayıflatan önerilerde bulunmaya başladılar” şeklinde konuştu.

Zarif, nükleer anlaşmanın imzalanma aşamasında meydana gelen bazı olayların bu süreci  olumsuz olarak etkilemeye çalıştığını öne sürdü. Zarif, “ABD ile uranyumun zenginleştirilmesi ve tesislerle ilgili anlaştık ancak Rusya bu duruma engel olmak için çaba gösterdi. Batı ile ilişkilerimizin normalleşmesi Rusya’nın çıkarları ile çelişiyor. Çünkü bu durumda Rusya iki şekilde zarar görmüş oluyor. İlki, Trump’ın önceliği İran olmasaydı Rusya ve Çin olacaktı. İkincisi ise Batı ile ilişkilerimiz kötü olunca onların kimse ile rekabet etmesine gerek kalmayacak. Bu durumda bizden çok fayda sağlamış olurlar. Tüm engelleri aşarak anlaşmaya yaklaştığımızda Ruslar engel olmaya çalıştılar. Rusya anlaşma imzalamaya yakın, yardımcı taraf olmaktan engel çıkarıcı bir tarafa dönüştü” ifadelerini  kullandı.

Kasım Süleymani’nin Suriye’de şartların çok kötü olduğu bir zamanda Moskova’ya giderek Putin’i ikna etmek istediği söyleyen Zarif, bu görüşmenin nükleer anlaşmanın imzalandığı haftaya denk getirildiğini söyledi. Zarif, “Süleymani’nin Moskova ziyareti Rusya’nın iradesiyle, Dışişleri Bakanlığının kontrolü olmadan yapıldı. Rusya’nın iradesi Dışişleri Bakanlığının kazanımlarının yok edilmesiydi. Çok ağır konuşuyorum, evet. Biz Süleymani’nin Putin’i ikna ettiğini söylüyoruz fakat Putin karar almıştı ve Suriye’deki vaziyet de farklılık göstermişti. Putin hava gücüyle savaşa dahil oldu ancak İran kara gücü ile savaşın içindeydi” şeklinde konuştu.

Çarpıcı açıklamalarda bulunan İran Dışişleri Bakanı Zarif, her konuda Kasım Süleymani ile aynı fikirde olmadığını ve aralarında birtakım görüş ayrılıklarının yaşandığını belirtti.