İran'dan yaptırımlara rağmen Nikaragua’ya yardım kararı

İran, yaptırımlar ile birlikte özellikle petrol ihracatında oldukça zor günler geçiren Nikaragua'ya yardım etme kararını duyurdu.

ABD ve Avrupa, Nikaragua’da Devlet Başkanı Daniel Ortega'nın da aralarında bulunduğu birden fazla kişi ve kuruma yaptırım uygulama kararlarını genişletmişti.

Ülkenin polis teşkilatı, Yüksek Seçim Konseyi ile birlikte posta ve telekomünikasyon hizmetlerinin de yaptırım kapsamına alınmasının ardından ülkede ciddi kıtlık yaşanmaya başlandı.

İran, Nikaragua’da “yaptırımlarının ve ihlallerinin etkilerini ortadan kaldırmak” amacıyla yakıt yardımı, petrol arama çalışmalarına katılma ve rafineri yatırımı imkanlarını gündeme alma sözü verdi.

Şark’ul Avsat’ın AFP’den aktardığı habere göre, İran hükümet heyetinin Nikaragua ziyaretinin sona ermesinin ardından yapılan açıklamada, İran Petrol Bakanı Cevad Uci, “Nikaragua'ya yakıt teslimatını sağlamak için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

Nikaragua ile Venezuela arasındaki petrol alışverişi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından ülkede giderek artan krizi İran heyetinin ziyareti sonrasında değerlendiren Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, İran heyetinin ziyareti sırasında, "petrokimya ve petrol projeleri" önerisinin yanı sıra rafinerilerin geliştirilmesi ve modernizasyonu, petrol ve gaz sahalarındaki üretimin geliştirilmesi ve "önemli petrol konularının" ele alındığını belirtti.