Bahreyn, İran Merkez Bankası'nı yargıya sevk etti

Bahreyn Savcılığı, aralarında İran Merkez Bankası'nın da bulunduğu bazı İran bankalarını, kara para aklama iddiasıyla yarıya sevk etti.

Bahreynli yetkililer tarafından 2016 yılında kapatma kararı aldığı El-Müstakbel Bankası (Future Bank) aracılığıyla İran Merkez Bankası'nın 1,3 milyar dolardan fazla kara para akladığı iddia edildi. 

Bahreyn Başsevcısı Dr. Ali el-Buayneyn'in Bahreyn resmi ajansı BNA'ya verdiği demece göre, Cumhuriyet Savcılığı tarafından El-Müsatakbel Bankası yetkililerine atfedilen kara para suçlamaları ile ilişkili olarak 2008-12 yılları arasında yürütülen yoğun soruşturmaların ardından yasadışı bankacılık faaliyetlerinin yapıldığının belirlendiğini söyledi. 

Başsavcı Buayneyn açıklamasında İran Merkez Bankası'nın, fonlarının kaynağını ve hareketliliğini gizlemek, İran bankalarına fayda sağlamak, kara paranın aklanması ve terörün fnansmanı ile mücadele çerçevesinde İranlı kuruluşlara bankacılık işlemleri alanında uygulanan uluslarası yaptırımları atlatmak ve İran'ın bankacılık işlemlerine uygulanan kısıtlamaları aşarak bankacılık işlemlerini amacıyla onaylanmamış bir transfer sisteminin kullanılmasına ilişkin El-Müstakbel Bankası'na talimat verildiğinin kanıtlandığını vurguladı.

Buayneyn açıklamasında ayrıca İran Merkez Bankası'nın mevcut durumdan yararlanarak Melli İran, Saderat İran ve El-Müstakbel bankaları üzerinde kontrol sağladığı, İran hükümetine ve İran Merkez Bankası'na bağlı olmalarının yanı sıra politikalarını yönlendirdiğini de belirtti. 

Tüm bu ağ ile El-Müstakbel Bankası yetkililerinin bu şekilde alternatif bir sistem ile aldıkları talimatları uygularken İran Merkez Bankası ve diğer İran bankaları ile birlikte, bir milyar 300 milyon doları aşkın meblağı göndermek, alma ve aktarma gibi işlemlerini yürttükleri belirlendi. 

Buaneyn açıklamasında, "Savcılık belgelenmiş kesin kanıtlara dayanarak, bu suçları işleyen gerçek veya tüzel kişiler, yani Melli İran, Saderat İran ve El-Müstakbel bankalarının yanı sıra İran Merkez Bankası yargıya sevk edildi" dedi.