ABD'nin açıklaması tartışma yarattı: İran İHA'ları Kırım'da iddiası

Rusya - Ukrayna savaşında Kırım yeniden gündeme gelirken Beyaz Saray'dan gelen İran iddiası, kamuoyunda geniş yer buldu.

İran'ın Ukrayna savaşındaki rolü tartışılmaya devam ederken Beyaz Saray'dan kritik bir iddia gündeme geldi. ABD'li bir sözcü, İranlıların eğitmenler ve teknik destek çalışanları ile birlikte sahada aktif rol aldığını öne sürdü. 

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada ayrıca, İran'ın, Rusya'nın Ukrayna'ya insansız hava aracı (İHA) saldrılarını başlatmasına yardımcı olmak üzere işgal altındaki Kırım'da askeri uzmanlar görevlendirdiği iddia edildi. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby gazetecilere verdiği demeçte, "İran askeri personelinin Kırım'da yerde olduğunu ve bu operasyonlarda Rusya'ya yardım ettiğini değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı. Kirby ayrıca, "Tahran şu anda doğrudan karada ve Ukrayna'daki sivilleri ve sivil altyapıyı etkileyen silahların sağlanması yoluyla devreye giriyor" dedi.

'Nispeten az' olarak nitelendirilen askeri uzmanların Rusların Ukrayna'da insansız hava araçlarına pilotluk yaptığı belirtildi.