İran, Azerbaycan’ın yanında mı?

Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Azerbaycan-Ermenistan arasında gerilime neden olan Dağlık-Karabağ krizi tekrar iki ülkenin hem fiziksel sahada hem siber alanda çatışmalar başladı. Bölgede etkin rol oynayan ülkelerden biri olan Azerbaycan-Ermenistan gerginliğinde medyada sınıfta kalan İran, Azerbaycan’ın yanında mı? İsrail İran’ı Azerbaycan’a karşı gizliden gizliye silahlandırıyor mu? Gibi soruları sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

Dağlık Karabağ'da geçmişte on binlerce kişinin hayatına mal olan çatışmalar yeniden alevlenirken, Azerbaycan ordusu tatbikatları yoğunlaştırmıştı. 21 Eylül'de Tovuz bölgesinde Azerbaycan ordusundan bir asker şehit olmuş, bir asker de yaralanmıştı. Azerbaycan ordusu da keşif uçuşu yapan Ermenistan'a ait İHA'yı vurarak düşürdüğü bilinirken İran'da yayın yapan bazı medya organları ve gazeteciler, Dağlık Karabağ'da 30 yıldır yaşanan zulmü görmezden gelerek Ermenistan'ın saldırgan tavırları dururken Azerbaycan'ı eleştirdiği görüldü. 

110

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümetine yakınlığıyla bilinen Asriran isimli haber sitesi, kimin haklı kimin haksız olduğuna bakmaksızın sadece, "Azerbaycan Dağlık Karabağ bölgesinin kendi toprakları olduğunu kabul ediyor. Ermenistan bunu reddediyor. Dağlık Karabağ özerkliğini ilan etti ama hiçbir ülke onun bağımsızlığını resmen tanımadı." şeklindeki ifadeleri kullanmakla kaldı.

210

İranlı Uluslararası İlişkiler Uzmanı İhsan Hüseyinzade de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Saygıdeğer (İranlı) gazeteciler dikkat etsinler, Erdoğan karşıtlığı gerçekleri örtmeye neden olmasın! Onun iki ülke arasındaki çatışmada Azerbaycan'a destek vermesi, hiçbir şekilde (uluslararası hukuk belgelerinde teyit edildiği üzere) Ermenistan'ın saldırısını mübah kılmaz." ifadelerini kullandı.

İSRAİL, İRAN’I TÜRKİYE VE AZERBAYCAN’A KARŞI SİLAHLANDIRIYOR MU?

2015 Yılında gündeme gelen bir haberde 11 eylül sonrası kurulan İç Güvenlik teşkilatı Homeland Security'nin yaptığı açıklamaya göre, İsrailli silah tüccarları, İran'a el altından uçak malzemesi ve silah sattığı bildirildi. Böylelikle İsrail'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İran'a yönelik ambargosunu deldiği ortaya çıktı. Uranyum zenginleştirmesiyle nükleer silaha sahip olması engellenmeye çalışılan İran'a yönelik ambargonun İsrail tarafından delinmiş olması, basında yer almış olsa da İsrail’e bir yaptırım uygulanmadı. Edinilen bilgiler İsrail’in 2012'den bu yana İran'a jet uçağı parçaları dahil silah satmaktan geri adım atmadığı İran basının Ermenistan’dan yana olmasıyla gizli bir ittifak mı var? Sorusunu akıllara getirdi. 

410