İran'ın Natanz açıklamasına İsrail'den ABD’den baskı yanıtı

İran devlet televizyonu Natanz saldırısının sorumlusunu açıklarken,  İsrail basınından Natanz'a ilişkin çarpıcı bir iddia geldi. Öte yandan İran ile Sırbistan arasında mutabakat zaptı imzalandı.

İran devlet televizyon kanalı IRIB tarafından yapılan haberde, geçtiğimiz haftalarda İsfahan eyaletindeki Natanz nükleer tesisine gerçekleştirilen saldırının faili açıklandı. Saldırıyı gerçekleştiren failin isminin Reza Karimi adlı kişi olduğu ve olay gerçekleşmeden önce yurt dışına kaçtığı bildirildi.

Saldırıdan önce yurt dışına kaçtığı açıklanan Reza Karimi’nin yakalanması için gerekli yasal işlemlerin, yetkililer tarafından başlatıldığı duyuruldu.

İSRAİL TELEVİZYONU: ABD İSRAİL’İ UYARDI

İsrail’in Kanal 12 televizyonunda yayınlanan habere göre, ABD yönetimi son birkaç gün içerisinde Tel Aviv ile birkaç kez görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmelerde ABDİsrail’in, Natanz saldırılarından sorumlu olduğuna ilişkin haberlerin sonlandırılması gerektiği uyarısında bulundu.

Herhangi bir kaynak belirtilmeyen haberde, ABD Başkanı Biden’ın, İran’ın İsfahan eyaletindeki Natanz nükleer tesisine gerçekleştirilen ve İran tarafından İsrail’in sorumlu tutulduğu saldırından dolayı tedirgin olduğu belirtildi.

Ayrıca İsrailli yetkililer tarafından basına verilen demeçlerin, Biden yönetimi tarafından “tehlikeli” ve “utanç verici” olarak nitelendirildiği kaydedildi.

İRAN İLE SIRBİSTAN ARASINDA MUTABAKAT ZAPTI İMZALANDI

Öte yandan İran ile Sırbistan arasında mutabakat zaptı imzalandı. İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Tahran’a resmi bir ziyarette bulunan Sırbistan Dışişleri Bakanı Nikola Selakoviç ile İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif arasında bir görüşme gerçekleştirildiği kaydedildi.

İki Bakan arasında gerçekleştirilen görüşmede, İran ile Sırbistan arasındaki siyasi, ticari ve kültürel işbirliğinin geliştirilmesi konuları ele alındı.

Bakanların görüşmesinin ardından, iki ülkenin karşılıklı ortak çıkarları geliştirmeyi, egemenlik, toprak bütünlüğü ve iç işlerine müdahale etmeme ilkesine riayet etmeyi içeren mutabakat zaptı imzalandığı belirtildi.