İran Kuzey Irak’taki terör gruplarını vurdu

İran tarafından yapılan açıklamada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) faaliyetlerde bulunan terör gruplarına ait mevzilerin ve eğitim kampının vurulduğu bildirildi.

İran devlet televizyonu tarafından yapılan habere göre, Devrim Muhafızları Ordusu, IKBY’de faaliyet gösteren terör gruplarını hedef aldı. Habere göre, Erbil’e bağlı Sidekan, Haci Omeran ve Çoman bölgelerinde üslenen militanlar İHA ve topçu ateşleriyle vuruldu.

Saldırılar esnasında IKBY’de faaliyetlerini sürdüren İran-Kürdistan Demokrat Partisi’ne (İKDP) ait bir eğitim kampının da vurulduğu bildirildi.

Hedef alınan grupların İran’a saldırı hazırlığı içinde olduğu belirtilirken, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Muhammed Pakpur da konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Pakpur, Erbil yönetimine seslenerek, “Toprağınızı terörist yuvası haline getirmeyin, gerekirse oralardaki teröristleri hedef alırız” şeklinde konuştu.

İran tarafından terör örgütü olarak adlandırılan İKDP, İran’dan çekilmesinin ardından 1991 yılından bu yana Irak’ta faaliyetlerde bulunuyor. İKDP, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) kendilerine verdiği kamplarda faaliyetlerine devam ediyor.